Reżyserka: od sensu "Księcia Niezłomnego" dzieli nas kilka barier

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 11:04
- To bardzo trudna materia literacka, ponieważ jest to wiersz, Słowacki przełożył go w bardzo specyficznej dla siebie frazie, w bardzo skomplikowanym języku. To dopiero pierwsza z barier, które dzielą nas od sensu tego tekstu - mówiła w "Poranku Dwójki" Małgorzata Warsicka - reżyserka spektaklu "Książę Niezłomny", który w piątek (2.12) będzie miał premierę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Plakat spektaklu Książę Niezłomny w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie
Plakat spektaklu "Książę Niezłomny" w Narodowym Starym Teatrze w KrakowieFoto: materiały prom.

Słowacki uwspółcześniony

Po 180 latach od przekładu dramatu Calderona de la Barki dokonanego przez Juliusza Słowackiego adaptacji "Księcia Niezłomnego" podjęła się Małgorzata Warsicka. Za reżyserką i zespołem Starego Teatru w Krakowie dwa miesiące ciężkiej pracy.

- Przedzieranie się przez ten gąszcz słów i znaczeń Słowackiego to był dopiero pierwszy etap dochodzenia do sensu, który chcemy przedstawić współczesnemu widzowi. Później wyłoniła się cała paleta tematów, które Słowacki tam porusza. Przede wszystkim niezłomność głównego bohatera, ale też wyjątkowa wrażliwość wszystkich tych bohaterów i jakieś takie zupełnie inne patrzenie na świat, zdawałaby się trochę niedzisiejsze, ale z drugiej strony właśnie bardzo dzisiejsze - opowiadała Małgorzata Warsicka.

Echa wojny na Ukrainie

Twórcy spektaklu "Książę Niezłomny" odnieśli XVII-wieczny tekst dramatu de la Barki do bieżącej sytuacji na świecie i wartości, jaką jest poświęcenie.

W oryginale jest to opowieść o misji chrześcijańskiej, kolonizatorskiej, w Afryce. Jest to oparte na prawdziwej historii, dziś już praktycznie zapomnianej. Potraktowaliśmy ten temat jako modelową sytuację konfliktu zbrojnego, wojny, którą rozumiemy dziś zupełnie inaczej. Wydaje mi się, że to jest ważniejsze niż historyzowanie tego tekstu - przekonywała reżyserka.


Posłuchaj
11:49 Poranek Dwójki warsicka 1.12.2022.mp3 Rozmowa z Małgorzatą Warsicką, reżyserką spektaklu "Książę Niezłomny" w Starym Teatrze w Krakowie (Poranek Dwójki) 

W czasie wojny w Ukrainie, kiedy tysiące młodych ludzi poświęca swoje życie w obronie wolności, kiedy my wszyscy niedawno zostaliśmy skonfrontowani z pytaniem o to, co zrobimy, jeśli wojna rozprzestrzeni się na Europę, kiedy zadziwiająco odważnie przeszliśmy test jako społeczeństwo, przyjmując falę uchodźców, temat walki o własną prawdę, walki do końca, wydaje się szalenie istotny. I wiąże się z pytaniem, jaki świat chcemy budować dalej: czy ten oparty na konflikcie i wojnie, na wiecznej walce interesów (religijnych czy państwowych), czy świat oparty na miłości i wzajemnym szacunku - czytamy na stronie Narodowego Starego Teatru w Krakowie. 

Premiera spektaklu "Książę Niezłomny" w piątek, 2 grudnia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Warsicka (reżyserka teatralna)

Data emisji: 1.12.2022

Godzina emisji: 9.40

pg/kor

Czytaj także

Szef Narodowego Starego Teatru w Krakowie: czasy wymuszają, żeby być trochę mniej ambitnym

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 11:12
- Dwa lata temu zrealizowaliśmy dziewięć premier, rok temu - osiem, a w tym roku zrealizujemy siedem. Troszkę ograniczamy więc nasz program artystyczny - mówił w "Poranku Dwójki" Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Bałucki. Zapomniany twórca powrócił na deski teatrów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 11:00
- Jest autorem, po którego dzisiaj rzadko się sięga. Tym bardziej jestem zaskoczony, że pod koniec września zdarzyło mi się jednego dnia zobaczyć dwa spektakle oparte na komediach Michała Bałuckiego. Wyjaśnić wypada, że zdarzyło się to w dwóch krajach - mówił w "Poranku Dwójki" krytyk teatralny Patryk Kencki.
rozwiń zwiń