X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wesele" w 1901 r. "to był wstrząs dla publiczności"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 19:00
– Po prapremierze tej sztuki teatr polski nie był już taki sam – mówił historyk teatru Rafał Węgrzyniak, autor "Encyklopedii »Wesela« Stanisława Wyspiańskiego".
Audio
  • Rozmowa o najważniejszych inscenizacjach "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego (PR, 28.08.2017)
Grafika wg fragmentu pocztówki przedstawiającej postaci z jednej z inscenizacji Wesela Stanisława Wyspiańskiego
Grafika wg fragmentu pocztówki przedstawiającej postaci z jednej z inscenizacji "Wesela" Stanisława WyspiańskiegoFoto: polona.pl/domena publiczna

wesele pocztówka600.jpg
"Raz dokoła!". Narodowe Czytanie "Wesela" w Dwójce

2 września w całej Polsce odbędzie się kolejna odsłona Narodowego Czytania. W tym roku będzie to "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, jeden z najważniejszych polskich tekstów literackich. Dramat, o którego najważniejszych inscenizacjach dyskutowaliśmy w Dwójce, stał się głośny już w dniu swojej prapremiery.

– 16 marca 1901 r. Wyspiański postawił przed całą generacją zasadnicze pytanie, czy jest zdolna do walki o odzyskanie niepodległości – powiedział Rafał Węgrzyniak. – Ocenił zdolność dwóch najważniejszych klas - inteligencji i chłopstwa - do stworzenia nowoczesnego narodu, do współdziałania w ramach państwa, które powinno powstać – tłumaczył badacz.

Gość Dwójki zwracał uwagę, że na publiczność pierwszych spektakli "Wesela" deprymująco działał obraz chocholego tańca i sugestia, że Polacy nie są zdolni do przywrócenia własnej suwerenności. Jego zdaniem wpływ dramatu na dążenia niepodległościowe oparty był na mechanizmie zaprzeczenia ("nie, my jednak możemy poprowadzić tę walkę i mieć niepodległe państwo"). – W tym sensie przygotowało chociażby walkę legionistów skupionych wokół Piłsudskiego i działaczy innych ugrupowań – mówił.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tym, jak w zupełnie różnych czasach - od początku XX wieku, przez PRL, przełom 1989 r. i ostatnie lata - przy realizacji "Wesela" polityczne emocje mimowolnie zaczynały dominować nad warstwą poetycką dzieła, a także o tym, że - na co zwróciła uwagę  Beata Guczalska z PWST w Krakowie - "czasami intencja twórców spektaklu bywa nieco inna niż to, co odbiera publiczność".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Beata Guczalska (prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie - od października 2017 r. Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego), Rafał Węgrzyniak (historyk teatru, autor "Encyklopedii »Wesela« Stanisława Wyspiańskiego", konsultant Narodowego Czytania 2017)

Data emisji: 29.08.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dopóki starczy życia". Wyspiański na nowo

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 14:00
W Dwójce sluchaliśmy fragmentów książki Moniki Śliwińskiej, która rekonstruuje mało znany, prywatny portret słynnego dramatopisarza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia i poezja w malarstwie Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 12:47
W audycji opowiedzieliśmy o znaczeniu malarskiej części twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Raz dokoła!". Narodowe Czytanie "Wesela" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 12:00
2 września arcydramat Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiał w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie. Na naszej stronie wciąż mogą Państwo posłuchać rozmów o "Weselu" i jego autorze, poezji Wyspiańskiego i lektury jego biografii.
rozwiń zwiń