Wojciech Niedziółka: odważnie patrzę w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 10:00
- Najbardziej lubię słuchać muzyki klasycznej, ale jestem także fanem zespołów Pink Floyd, Queen i The Beatles. W ich muzyce jest sporo elementów, które dostrzegam w klasyce, imponuje mi rozwinięta harmonia i aranżacja - mówił skrzypek Wojciech Niedziółka. Z artystą rozmawialiśmy o najbliższej "Miejscówce z Dwójką", której będzie gospodarzem wraz z towarzyszącym mu pianistą Krzysztofem Staniendą.
Wojciech Niedziółka
Wojciech NiedziółkaFoto: Łukasz Król/materiały prasowe
  • Gościem czwartkowego "Poranka Dwójki" był Wojciech Niedziółka. 19-letni skrzypek, student I roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
  • Jest półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 

Z perspektywy spojrzeć w przyszłość

Wojciech Niedziółka mówił o wydarzeniach konkursowych. - Teraz już mogę spojrzeć na to z dalszej perspektywy, choć podkreślę raz jeszcze, że do Poznania przyjechałem po prostu zagrać koncerty, cieszyć muzyką ludzi i siebieTraktowałem to jako środek do osiągania nowych celów w przyszłości, czuję, że bardzo mi to pomogło - powiedział.

U Brahmsa fortepian ważniejszy od skrzypiec

Opowiedział o repertuarze spotkania w "Miejscówce z Dwójką". - Wybraliśmy I część Sonaty G-Dur Brahmsa i Fantazję na tematy z opery "Faust" Charles'a Gounoda Wieniawskiego. Są to utwory, które wykonywałem na konkursie w Poznaniu, tym razem będą zagrane z innym pianistą. Z Krzysztofem Staniendą, podobnie jak z Michałem Francuzem, współpracuję już od paru lat, to dla mnie ogromna przyjemność. U Brahmsa czasem partia fortepianu jest nawet ważniejsza od skrzypiec, każdy pianista inaczej interpretuje to dzieło - stwierdził skrzypek.

Mówił również o miejscu sobotniego koncertu. - To sala w jednym z trzech budynków łódzkiej Akademii Muzycznej, wrażenie robi zwłaszcza Pałac Karola Poznańskiego przy ulicy Gdańskiej - zaznaczył.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Astor Piazzolla i Tango Nuevo Project

Wojciech Niedziółka podzielił się także innymi muzycznymi fascynacjami. - Nie chciałbym się ograniczać do jednego rodzaju muzyki, parę miesięcy temu powstał nasz zespół, czyli kwintet z wokalistką. Nazywamy się Tango Nuevo Project, mamy już nawet teledysk, traktuję to jako odskocznię od tego, co gram na co dzień. Nie lubię dzielić muzyki, w przyszłości chciałbym mieć utwory Piazzolli w repertuarze - zapewnił.


Posłuchaj
15:15 2022_12_08 09_35_47_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Wojciech Niedziółka: odważnie patrzę w przyszłość (Poranek Dwójki)

 

Wielokrotnie nagradzany

Wojciech Niedziółka jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych w kraju i za granicą. Do jego osiągnięć należą m.in.: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku czy Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego "Young Paganini" w Legnicy.

Jest także półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą konkursu skrzypcowego International Louis Spohr Competition for Young Violinists w Weimarze.

Bardzo zapracowany

Występował jako solista z towarzyszeniem takich orkiestr, jak: Slovak Sinfonietta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Polish Camerata czy Sinfonia Baltica. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista w ramach programu "Prezentacje" oraz jako koncertmistrz "Penderecki Youth Orchestra". Uczestniczył w prestiżowych programach Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Jest także laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury - "Młoda Polska".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Niedziółka (skrzypek)

Data emisji: 8.12.2022

Godzina emisji: 9.35

mo/kor

Zobacz więcej na temat: skrzypce Dwójka Paweł Siwek
Czytaj także

Podsumowanie Konkursu Wieniawskiego. "Prawdziwy konkurs to życie artystyczne"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 18:00
- Z przyjemnością będę obserwował to, co będzie się działo dalej, w tym prawdziwym konkursie, czyli w życiu artystycznym, bo czas naszych igrzysk jest zamknięty - zauważył Marcin Majchrowski podczas audycji podsumowującej 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Niedziółka – Miejscówka z półfinalistą Konkursu Wieniawskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 10:00
19-letni skrzypek Wojciech Niedziółka, student I roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, był 10 grudnia br. gospodarzem "Miejscówki z Dwójką". Półfinaliście tegorocznego Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu towarzyszył pianista Krzysztof Stanienda. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.
rozwiń zwiń