"Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet - premiera po półwieczu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 11:10
- To są nagrania z Bremy, za parę miesięcy ukażą się nagrania z Monachium. Tomasz Stańko gra w towarzystwie Zbigniewa Seiferta, Janusza Muniaka, Bronisława Suchanka i Janusza Stefańskiego (...). To muzyka bardzo spontaniczna, żywiołowa, intuicyjna - mówił w "Poranku Dwójki" Adam Domagała, manager megaprojektu Polski Jazz w Instytucie Adama Mickiewicza (IAM). Rozmawialiśmy m.in. o płycie "Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet, która na wydanie czekała 50 lat.
Album Wooden Music I zawiera archiwalne nagrania Tomasz Stańko Quintet
Album "Wooden Music I" zawiera archiwalne nagrania Tomasz Stańko QuintetFoto: shuttesrstock/Prasert Sripodok

"Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet to zawierający archiwalne nagrania album, który został wydany z okazji 80. rocznicy urodzin Tomasza Stańki. - Chodziło o to, żeby Tomasza Stańkę - nie przypomnieć, bo jest bardzo dobrze pamiętany w kręgach jazzowych po obu stronach obu oceanów - ale zorganizować bardzo duże wydarzenia - tłumaczył w Dwójce Adam Domagała. 

Światowej sławy jazzmani

Jeden z koncertów poświęconych Tomaszowi Stańce odbył się w Teatrze Roulette w samym środku Brooklynu. - Grali Ravi Coltrane, Ambrose Akinmusire, Wadada Leo Smith, Jakob Bro - cała masa świetnych nowojorskich artystów - podkreślił nasz gość. - Grali głównie dla amerykańskiej publiczności, trzeba wyraźnie podkreślić, że to nie był koncert dla Polonii, albo dla dyplomatów. To był koncert zorganizowany dla miłośników jazzu i Stańki.

Odkopane w Bremie

IAM wziął także udział w "odkopaniu" archiwów z Bremy. - To jest rzecz, z której osobiście jestem bardzo dumny - podkreślił Adam Domagała."Wooden Music I", za parę miesięcy także cz. II. To są nagrania sprzed 50 lat, Tomasz Stańko miał wtedy lat 30 i był najstarszym członkiem swojego kwintetu. 

Jazz.PL - Skalpel gra (w kwintecie). Stańko i nie tylko [ZOBACZ WIDEO]>>>>

- To prawdziwy europejski jazz, bardzo charakterystyczny dla tamtej epoki, który zniósł próbę czasu - ocenił rozmówca Rocha Sicińskiego. - Płyta jest jeszcze dostępna, ale to jest ten rzadki przypadek, kiedy praktycznie cały nakład płyty jazzowej sprzedał się na pniu.


Posłuchaj
15:20 Poranek Dwójki Domagała 16 grudzień 2022 09_33_00.mp3 Wokół płyty "Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Adam Domagała (manager megaprojektu Instytutu Adama Mickewicza Polski Jazz)

Data emisji: 16.12.2022

Godzina emisji: 9.35

uk/kor

Czytaj także

Bracia Olesiowie: Tomasz Stańko umiał nadawać znaczenia nutom

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 18:15
- Zadałem sobie pytanie: na ile kompozytor Tomasz Stańko pisał tylko dla siebie, jak można jego utwory zagrać, wiedząc, że już nie będą tymi samymi dziełami. To muzyk, od którego nauczyłem się najwięcej w kwestii prowadzenia zespołu, on go cały czas prowadził, był jego dyrygentem - mówił w Dwójce kontrabasista Marcin Oleś tuż przed koncertem Tomasz Stańko Recomposed w ramach cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Hawkinsa do Brötzmanna! Wielcy mistrzowie saksofonu tenorowego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 09:00
"To zadziwiające, że dla wielu saksofonistów jazz zaczął się w połowie lat 50. – wraz z Hankiem Mobleyem, Dexterem Gordonem, no i oczywiście Johnem Coltrane’em i Sonnym Rollinsem" – mówi Michael Blake, saksofonista jazzowy.
rozwiń zwiń