"Święty" - filmowa historia skradzionej figury św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 10:00
- Już od początku polskiej państwowości tworzyła się ta legenda, rozwinięta również potem w czasach rozbicia dzielnicowego i powstania słynnych gnieźnieńskich drzwi. W 1986 roku św. Wojciech stał się nośnikiem emocji przyciągających ludzi ku sobie, budowania jakiejś siły wspólnoty, którą tworzymy. W tych czasach potrzebujemy jej szczególnie - mówił w Dwójce Sebastian Buttny, reżyser filmu "Święty".
Kadr z filmu Święty. W środku Mateusz Kościukiewicz
Kadr z filmu "Święty". W środku Mateusz KościukiewiczFoto: Rafał Pijański/ IKH Pictures Production

Magiczne wydarzenie

Gościem wtorkowego "Poranka Dwójki" był Sebastian Buttny, reżyser filmu "Święty", który wejdzie do kin 24 marca. - Jestem z Gniezna, miałem wtedy 10 lat, to było dla tego miasta jak huragan i zarazem dość magiczne wydarzenie. Gniezno było przez dwa tygodnie na pierwszych stronach gazet i w telewizyjnym dzienniku. Istnieje bardzo duża różnica między tamtymi wydarzeniami z 1986 roku a naszą historią. Musieliśmy wykreować fikcyjnych bohaterów, a jednocześnie oprzeć się na faktach, aby opowiedzieć coś w szerszej perspektywie - zaznaczył rozmówca Pawła Siwka.

Potrzebna siła wspólnoty

Dodał, że postać św. Wojciecha miała charakter jednoczący. - Już od początku polskiej państwowości tworzyła się ta legenda, rozwinięta również potem w czasach rozbicia dzielnicowego i powstania słynnych gnieźnieńskich drzwi. W 1986 roku św. Wojciech stał się swego rodzaju nośnikiem emocji przyciągających ludzi ku sobie, budowania jakiejś siły wspólnoty, którą tworzymy. W tych czasach potrzebujemy jej szczególnie - powiedział Sebastian Buttny.

Zagadka trudna do rozwiązania

Wiosną 1986 roku skradziono z katedry gnieźnieńskiej symbol kultu - wykutą w srebrze figurę św. Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, w którego wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi - gospodarzami katedry. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki... Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo zagmatwane?


Posłuchaj
11:28 2023_03_21 09_37_06_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Święty" - filmowa historia skradzionej figury św. Wojciecha (Poranek Dwójki)

 

"Święty" nie jest filmem o szlachetnych księżach i prymitywnych milicjantach, nie jest też filmem o dzielnych milicjantach i wystraszonych księżach. To subiektywny, fabularny obraz przebiegu sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, ukazanego z poczuciem humoru i lekkością. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Sebastian Buttny (reżyser filmu "Święty")

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 9.35

pg/mo

Czytaj także

"Szczęście Mikołajka". Hołd złożony twórcom słynnej serii

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 18:00
Tematem tego wydania audycji "O wszystkim z kulturą" było "Szczęście Mikołajka" - film rysunkowy, który od niedawna można oglądać w kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łodzią po Wiśle" - przegląd filmowy wraca po długiej przerwie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 12:22
- Poprzednia edycja odbyła się w 2018 roku. Tegoroczny przegląd był więc długo wyczekiwany i wytęskniony przede wszystkim przez nasze studentki i studentów, których filmy zaprezentujemy już w piątek i sobotę w warszawskim kinie Iluzjon - mówił w "Poranku Dwójki" Krzysztofem Brzezowskim, rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi.
rozwiń zwiń