Grzegorz Tyszkiewicz: mali wydawcy są ostoją dobrego smaku

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 10:56
- To jest niemodne słowo w tych czasach, ale to jest działalność misyjna. To jest dokładnie to, co robi Program 2 Polskiego Radia i inne publiczne rozgłośnie w całej Europie - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Tyszkiewicz, wydawca i promotor niezależnych wytwórni, przed zbliżającymi się Targami Małych Wydawców.
Plakat Targów Małych Wydawców, które odbędą się w dn. 25-26 marca br. w Krakowie i Warszawie
Plakat Targów Małych Wydawców, które odbędą się w dn. 25-26 marca br. w Krakowie i WarszawieFoto: materiały prom.

Warszawa i Kraków

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy weekend (25-26.03). Najpierw w sobotę w warszawskim klubie Pardon, To Tu, a dzień później w krakowskim klubie Betel.

- Otwieramy jedenasty sezon. Liczymy w ten sposób, ponieważ zaczynamy wiosną, a kończymy razem z cyklem ostatnich, późnojesiennych festiwali. Nasze przedsięwzięcie nie ma chyba odpowiednika w innych krajach. To są comiesięczne spotkania z publicznością w różnych miastach w Polsce. Najczęściej przy okazji festiwali lub jakichś terminów kalendarzowych typu święta - tłumaczył Grzegorz Tyszkiewicz.

Działalność niezależnych wytwórni płytowych w Polsce

Gość Dwójki radził, żeby przed odwiedzeniem Targów Małych Wydawców zorientować się w nowościach płytowych. - Żyjemy w najlepszych czasach dla muzyki z punktu widzenia jej dostępności, ale też bardzo trudnych, jeśli chodzi o ten nadmiar. Trzeba wyłowić z tego bezkresu muzyki to, co dla nas będzie wartościowe. To nie jest tak, że jesteśmy zamknięci na serwisy streamingowe. Są wśród nich również serwisy niezależne, gdzie niezależni artyści wrzucają swoją twórczość - mówił wydawca.

Zdaniem Grzegorza Tyszkiewicza płyty są w tej chwili miłym dodatkiem do tego, co artysta może zarobić na koncertach. - Małe, niezależne wytwórnie w większości nie podpisują kontraktów z artystami. My po prostu tłoczymy płyty, zajmujemy się promocją, naszą rolą jest chodzenie do takich audycji jak ta i prezentacja tej muzyki w jak najszerszym zakresie, rozmowy z kuratorami festiwali, którzy zajmują się tym obiegiem na całym świecie. Natomiast artyści po prostu dostają płyty i sprzedają je na koncertach - stwierdził.


Posłuchaj
12:59 Poranek Dwójki tyszkiewicz 22.03.2023.mp3 Grzegorz Tyszkiewicz o Targach Małych Wydawców (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Grzegorz Tyszkiewicz (wydawca i promotor niezależnych wytwórni)

Data emisji: 22.03.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Wytwórnia Mewa, czyli mekka powojennej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 14:00
Mewa – pierwsza polska powojenna wytwórnia płytowa była główną bohaterką tego wydania audycji Jana Młynarskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #587 The Super Analogue Disc

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 14:43
- To było szczytowe osiągnięcie, jak chodzi o analogowe nagrania; właściwie też takie ostatnie, wielkie przedsięwzięcie, polegające na tym, żeby udoskonalić i tak już doskonały system analogowy stworzony wcześniej przez wielkie wytwórnie - mówił w "Dużej czarnej" Mieczysław Stoch o japońskiej serii wydawniczej: The Super Analogue Disc.
rozwiń zwiń