"Datament" - architektura wygenerowana z danych w Pawilonie Polskim w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 12:09
- Podczas weneckiego Biennale zaprezentujemy rzeźbę, która jest architektonicznym doświadczeniem danych, które zostały zgromadzone globalnie w różnych instytucjach statystycznych. Wygenerowaliśmy z tego pewnego rodzaju architekturę - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Sosnowski, kurator instalacji, która będzie prezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.
Pawilon Polski w Wenecji
Pawilon Polski w WenecjiFoto: Radek Pietruszka/PAP

Tematem tegorocznego Biennale jest "Laboratorium przyszłości". W Pawilonie Polskim zostanie zaprezentowany "Datament" autorstwa Anny Barlik, Marcina Strzały i kuratora Jacka Sosnowskiego. Imponujących rozmiarów instalacja, która wypełni Pawilon, odwzorowuje w skali 1:1 kształty przestrzenne domostw z czterech krajów.

Twórcy opracowali konstrukcję opartą na cyfrowej analizie danych. Przedstawienie obliczonych przez algorytm, a oderwanych od rzeczywistości przestrzeni prywatnych jest głosem w toczącej się - także w ramach Biennale Architektury - dyskusji o stanie i przyszłości mieszkalnictwa. Autorzy projektu nie postulują całkowitego odrzucenia danych jako źródła wiedzy. Wskazują, że nowoczesne technologie nie dostarczą nam gotowych rozwiązań, ale mogą pomóc w stawianiu lepszych pytań.


Posłuchaj
11:21 Poranek Dwójki sosnowski 20.04.2023.mp3 Rozmowa z Jackiem Sosnowskim, kuratorem instalacji "Datament" przygotowanej na 18. Biennale Architektury w Wenecji (Poranek Dwójki)

 

Instalację "Datament" będzie można oglądać podczas 18. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji w dniach 20 maja - 26 listopada br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jacek Sosnowski (kurator instalacji "Datament" przygotowanej na 18. Biennale Architektury w Wenecji)

Data emisji: 20.04.2023

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Weneckie Biennale zaczyna cierpieć na syndrom igrzysk"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 16:27
- Z roku na rok jest coraz więcej prezentacji, przez co impreza ta zaczyna chwiać się pod własnym ciężarem - mówił w Dwójce o największym przeglądzie światowej architektury Grzegorz Piątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pawilon Polski na Biennale di Venezia. Historia i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:11
- Nasi artyści pojawiali się na biennale od chwili odzyskania przez Polskę niepodległości, ale to była rzadkość. Rząd postanowił to zmienić. Udało mu się wyłożyć 200 tysięcy lirów i kupił pawilon na wyspie św. Heleny. Do dziś jest naszą własnością - mówiła w Dwójce Marta Miś.
rozwiń zwiń