"To, co najpiękniejsze". Krzysztof Kwiatkowski: Marian Hemar łączy kilka epok

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 09:59
- Można powiedzieć, że życiorys Mariana Hemara to księga historii. Łączy on kilka epok, zarówno w kulturze, jak i w historii. Łączy epokę przedwojenną, powojenną, praktycznie rzecz biorąc także współczesność. Odszedł przecież w latach siedemdziesiątych, a w kontekście historii można powiedzieć, że to nie tak dawno - mówił w "Poranku Dwójki" aktor Krzysztof Kwiatkowski, który weźmie udział w środowym (24.05) koncercie "To, co najpiękniejsze: Hemar Live".
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof KwiatkowskiFoto: Paweł Siwek

Hemar na nowo

Nowe aranżacje znanych piosenek z tekstami Mariana Hemara stworzyli Pawel Steczek, Filip Siejka i Jacek Subociałło. Zabrzmią one premierowo podczas koncertu "To, co najpiękniejsze: Hemar Live" w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jednym z wykonawców, a także współgospodarzem wydarzenia będzie Krzysztof Kwiatkowski, aktor Teatru Polskiego w Warszawie.

- Pochodzę z Krakowa i piosenka kabaretowa, piosenka literacka jest mi bardzo bliska. Jeżeli więc mam okazję sięgnąć w pracy do takiej twórczości, to robię to z wielką przyjemnością. Nie jest ważne, jaka to epoka. Czy to Piwnica pod Baranami, czy to powojenne kabarety, czy to piosenka przedwojenna, czyli w tym przypadku Marian Hemar - podkreślał gość Dwójki.

Pierwszy taki występ

Wcześniej Krzysztof Kwiatkowski jeszcze nigdy nie miał okazji, by zaśpiewać na scenie któryś ze szlagierów Mariana Hemara. - Oczywiście jako słuchacz znam tę twórczość od dzieciństwa. Moja ulubiona piosenka to "Upić się warto". Podobała się od zawsze, dopiero później zorientowałem się, że to wielki Marian Hemar. Albo "Nikt tylko Ty", to też piękna piosenka, którą nucę, jak mi się wydaje, od zawsze - wyznał aktor.

Podczas koncertu w Polskim Radiu Krzysztof Kwiatkowski wykona w duecie z Katarzyną Pakosińską piosenki "Babcia przy radiu" i "Rozmowa z Księżycem" oraz jeszcze kilka innych tytułów do spółki z pozostałymi zaproszonymi wykonawcami: Pauliną Grochowską, Joanną Kołaczkowską, Olgą Szomańską, Marcinem Januszkiewiczem, Marcinem Kołaczkowskim i Maciejem Miecznikowskim. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją maestro Michała Klauzy.


Posłuchaj
15:41 Poranek Dwójki kwiatkowski 22.05.2023.mp3 Aktor Krzysztof Kwiatkowski o koncercie "To, co najpiękniejsze: Hemar Live" w Studiu Lutosławskiego (Poranek Dwójki) 

Koncert "To, co najpiękniejsze: Hemar Live" będzie można usłyszeć na antenie Programu 2 w audycji "Dwudźwięki" w piątek, 26 maja o godz. 13.00.

Plakat koncertu z cyklu "To, co najpiękniejsze" z piosenkami Mariana Hemara Plakat koncertu z cyklu "To, co najpiękniejsze" z piosenkami Mariana Hemara

belka sponsorska belka sponsorska

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Kwiatkowski (aktor)

Data emisji: 22.05.2023

Godz. emisji: 9.10

pg

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze… - Zima". Od jazzu do Gershwina

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:55
- Jestem wykształconym klasycznie pianistą. Ukończyłem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie i przez całe swoje artystyczne życie próbuję przekraczać pewne granice, łączyć klasykę z jazzem - mówił w Dwójce Filip Wojciechowski, który wystąpi w piątek (25.01) w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z archiwum radiowego kabaretu Mariana Hemara

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 18:00
- To trzecie i ostatnie spotkanie z serii wspomnień Mariana Hemara. Tym razem postanowiliśmy zmienić proporcje i w większym stopniu oddać głos mistrzowi oraz jego najbliższym współpracownikom - mówił w Dwójce Andrzej Mietkowski na początku tego wydania audycji "Ślady pamięci".
rozwiń zwiń