Jan Ptaszyn Wróblewski: "Trzy kwadranse jazzu" w radiu to moja frajda

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:00
- Jako kwartet trzymamy się od bardzo długiego czasu, z Wojciechem Niedzielą pracuję już chyba ponad 50 lat. Marcin Jahr pojawił się w latach 90., Andrzej Święs jest najmłodszy w zespole. Mamy szeroki repertuar, nawet w czasie koncertu czasami zmienia się jego program, jeśli jakiś klimat podoba się szczególnie, to staramy się iść w tą stronę - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski.
Jan Ptaszyn Wróblewski
Jan Ptaszyn WróblewskiFoto: shutterstock.com/wjarek
  • W 2021 roku Jan Ptaszyn Wróblewski świętował swoje 85. urodziny, a teraz zagra z okazji takiego samego jubileuszu radiowej Dwójki.
  • Legendarny saksofonista jest liderem Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, z którym wystąpi w cyklu "Jazz.PL".

Jan Ptaszyn Wróblewski to ikona polskiego jazzu i legendarny radiowiec w jednej osobie. Zadebiutował w 1956 roku na pierwszym festiwalu jazzowym w Sopocie w zespole Krzysztofa Komedy. Później współtworzył tak ważne w historii gatunku formacje, jak m.in. Jazz Believers, Kwintet Andrzeja Kurylewicza czy Polish Jazz Quartet.

W latach 1968–1978 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia, a już od przeszło pół wieku regularnie stawia się przed mikrofonem Polskiego Radia, by prowadzić kultową audycję "Trzy Kwadranse Jazzu". - To piekielna przyjemność móc ludziom poopowiadać o jazzie i puszczać im najwspanialsze rzeczy, jakie się tylko chce. To po prostu frajda - tłumaczył mistrz w rozmowie z radiową Dwójką.

- Nie wiem, co będzie dalej. To nawet nie chodzi o to, że publiczności jest mało. Wszędzie, gdzie ostatnio bywałem, publiczności było bowiem pełno. Tych muzyków jest jednak tak ogromna liczba, że koniec końców dla wszystkich nie starczy miejsca - mówił w Dwójce Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman wystąpi ze swoim kwartetem w najbliższej, piątkowej odsłonie cyklu "Jazz.PL" (7.01).

S.P.P.T "Chałturnik" czyli zwyczajny jazz

Jan Ptaszyn Wróblewski wspominał m.in. grupę o dość specyficznej nazwie: Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości "Chałturnik". - Ten zespół powstał całkowicie z powodu nostalgii. To były czasy, kiedy u nas szalała awangarda, jakieś rockowisko, tego zwyczajnego jazzu nie było w ogóle. To była dla nas jedyna szansa, aby pewne rzeczy zagrać swingująco - zaznaczył.

Niedawny jubilat specjalnie dla Dwójki 

Cały czas koncertuje z autorskim projektem Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet. Właśnie ten zespół zaprezentuje się w Dwójce w cyklu "Jazz.PL", a Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu towarzyszyć będą Wojciech Niedziela (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja).

Będzie to pierwszy z koncertów w ramach piątkowego cyklu z udziałem wybitnych muzyków zaprzyjaźnionych z Programem 2 Polskiego Radia, zaplanowanych z okazji 85. urodzin Dwójki.

Posłuchaj
29:10 OWZK 7.01.22 Ptaszyn.mp3 Jan Ptaszyn Wróblewski: "Trzy kwadranse jazzu" w radiu to moja frajda (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Transmisja koncertu Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet na antenie PR2 oraz - wideo - na stronie dwojka.polskieradio.pl, na Facebooku i kanale YouTube Dwójki 7 stycznia od 18.00.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofonista, jazzman, radiowiec)

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Orkiestry Polskiego Radia: od tańca do… jazzu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 10:19
- W sali koncertowej byli sublokatorzy. Dyrektor Jasiński spał prawdopodobnie na fortepianie, a Szpilman pod fortepianem, nie wiedziałem tylko dokładnie, który gdzie - wspominał w archiwalnym nagraniu Stefan Rachoń, twórca pierwszej orkiestry symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera wyjątkowych nagrań Studia Jazzowego Polskiego Radia i Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 13:19
Imponujący dorobek Studia Jazzowego Polskiego Radia pod kierownictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego z lat 1969-1978 i późniejsze nagrania wielkiego polskiego jazzmana w pięciopłytowym wydawnictwie przygotowanym specjalnie z okazji 95-lecia Polskiego Radia. Premiera wyjątkowego boxu już w piątek 18 grudnia.
rozwiń zwiń