"Siatka Witolda" - wyjątkowa publikacja o działalności rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 10:00
- Mamy ogromną wiedzę na temat działalności Witolda Pileckiego, która nie ograniczała się tylko do Warszawy. Istniała druga siatka, która organizowała jego podróże i spotkania w całym kraju. Z rozmów z historykami wynika, że rotmistrz miał również kontakty w wojsku. Obie te siatki nie zostały zdekonspirowane - mówił w Dwójce Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Jacek Pawłowicz
Jacek PawłowiczFoto: Piotr Nowak/PAP

Wyjątkowa publikacja o działalności i procesie Pileckiego

W 75. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego sięgnęliśmy po wydawnictwo "Siatka Witolda". To po raz pierwszy w historii udostępnione dokumenty, w takiej skali i liczbie dotyczące działalności, śledztwa oraz procesu grupy rotmistrza Pileckiego. O tym unikatowym wydawnictwie rozmawialiśmy z autorem jego opracowania, wicedyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - Jackiem Pawłowiczem.

Ochrona przed dekonspiracją

Gość Dwójki podkreślił, że dokumenty ukazują wiele aspektów ostatnich miesięcy życia rotmistrza Pileckiego. - Pokazujemy proces zbierania zeznań przez bezpiekę, obserwacji członków grupy, przede wszystkim Tadeusza Płużańskiego i Makarego Sieradzkiego. Widać, jak ta pętla wokół ludzi Pileckiego się zacieśniała. Bardzo ważnym elementem tej publikacji jest ukazanie gry, którą rotmistrz prowadził z bezpieką już w czasie po aresztowaniu. Chodziło o ochronę swoich ludzi i pozostałych siatek, które nie zostały jeszcze zdekonspirowane - zaznaczył rozmówca Pawła Siwka. 

Działalność nie tylko w Warszawie

Dodał, że istnieją dowody na działalność Pileckiego poza stolicą. - Mamy ogromną wiedzę na temat "Siatki Witolda". Tych dokumentów przybywa, działalność Pileckiego nie ograniczała się tylko do Warszawy. Istniała druga siatka, która organizowała jego podróże i spotkania w całym kraju. Z rozmów z historykami wynika, że rotmistrz miał również kontakty w wojsku. Obie te siatki nie zostały zdekonspirowane. W zeznaniach Pilecki starał się odwrócić uwagę ubeków od tych dwóch struktur - podkreślił Jacek Pawłowicz.

Posłuchaj
17:37 2023_05_25 09_34_42_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Siatka Witolda" - wyjątkowa publikacja o działalności rotmistrza Pileckiego (Poranek Dwójki)

 

Jeden z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w czasie II wojnie światowej

Witold Pilecki przez kilkadziesiąt lat był nieobecny w polskiej historii. Zginął 25 maja 1948 roku, zabity strzałem w tył głowy na mocy wyroku komunistów. Uznawany jest powszechnie za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Był dobrowolnym więźniem obozu Auschwitz, w którym organizował konspirację wojskową.

Dnia 19 września 1940 roku o godzinie 6.00 rano szedłem sam i na rogu Alei Wojska i Felińskiego stanąłem w piątki ustawiane przez esesmanów z łapanych mężczyzn - pisał Pilecki w swoim pierwszym raporcie, który sporządził po ucieczce z Auschwitz w kwietniu 1943 roku. 

Zobacz serwis specjalny:

Pilecki 1200x660 – 1.png

Zobacz także: Platforma podcastowa Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jacek Pawłowicz (wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 9.35

pg/mo


Czytaj także

Wirtualny szlak wędrówki i życia Witolda Pileckiego w serwisie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 15:12
- Ucieczka Witolda Pileckiego to dla nas swojego rodzaju szkielet narracyjny, na którym oparliśmy nasz serwis. Opowiadamy o całym życiu rotmistrza. To niesamowite doświadczenie, odkrywanie tego, że pewne punkty, o których Witold Pilecki sam opowiada w swoim raporcie, w pewien sposób korespondują z etapami jego całego życia - mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Makowski z portalu PolskieRadio.pl, współtwórca serwisu poświęconego 80. rocznicy ucieczki rtm. Pileckiego z KL Auschwitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

75. rocznica śmierci Witolda Pileckiego - audycje specjalne w Dwójce [SPRAWDŹ]

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 10:20
Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania specjalnych audycji w związku z 75. rocznicą zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. Sprawdź, co przygotowała radiowa Dwójka. 
rozwiń zwiń