Wirtualny szlak wędrówki i życia Witolda Pileckiego w serwisie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 15:12
- Ucieczka Witolda Pileckiego to dla nas swojego rodzaju szkielet narracyjny, na którym oparliśmy nasz serwis. Opowiadamy o całym życiu rotmistrza. To niesamowite doświadczenie, odkrywanie tego, że pewne punkty, o których Witold Pilecki sam opowiada w swoim raporcie, w pewien sposób korespondują z etapami jego całego życia - mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Makowski z portalu PolskieRadio.pl, współtwórca serwisu poświęconego 80. rocznicy ucieczki rtm. Pileckiego z KL Auschwitz.
Jeden z kadrów nowego serwisu Polskiego Radia Szlak Pileckiego.
Jeden z kadrów nowego serwisu Polskiego Radia "Szlak Pileckiego". Foto: Polskie Radio

Szlakiem Pileckiego

26 kwietnia 1943 roku Witold Pilecki uciekł z piekła niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Niespełna trzy lata wcześniej dostał się tam jako ochotnik, by zdobyć informacje o funkcjonowaniu obozu i stworzyć w nim ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki padł ofiarą mordu sądowego dokonanego przez władze reżimu komunistycznego.

Podczas przemierzania wirtualnego szlaku użytkownicy serwisu pilecki.polskieradio.pl poznają nie tylko trasę, jaką przebył Witold Pilecki w 1943 roku, lecz także będą mieli okazję przejść jego "szlak życia" – dowiedzą się o etapach biografii rotmistrza.

"Raport Witolda" przeniesiony na mapę

- Przechodząc ten szlak, wszystkie 19 punktów między Oświęcimiem a Nowym Wiśniczem, można też niejako przejść przez całe życie Witolda Pileckiego, od jego korzeni aż po śmierć wskutek zbrodni reżimu komunistycznego - tłumaczył Bartłomiej Makowski.

Serwis Polskiego Radia powiązany będzie z powstającym szlakiem edukacyjnym poświęconym ucieczce rotmistrza z Auschwitz. Na tablicach edukacyjnych, które zostaną rozmieszczone na trasie między Oświęcimiem i Nowym Wiśniczem, znajdować się będą kody QR, których zeskanowanie smartfonem pozwoli na wysłuchanie fragmentu "Raportu Witolda" odnoszącego się do danego miejsca.

Całość uzupełnia seria podcastów poświęconych postaci Witolda Pileckiego. Można się z nich dowiedzieć nie tylko na temat życiorysu rotmistrza, ale również jakim człowiekiem prywatnie był ochotnik do Auschwitz, jakie były jego motywacje, kim byli ludzie, których spotkał na swojej drodze.

Posłuchaj
14:41 Poranek Dwójki makowski 26.04.2023.mp3 Rozmowa z Bartłomiejem Makowskim, współtwórcą serwisu Polskiego Radia poświęconego 80. rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z obozu Auschwitz (Poranek Dwójki)

Podcasty dostępne są na stronie podcasty.polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartłomiej Makowski (portal PolskieRadio.pl)

Data emisji: 26.04.2023

Godz. emisji: 8.30

pg

Czytaj także

"Emocje są duże". Szef Muzeum Dom Rodziny Pileckich przed otwarciem wystawy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 10:24
- To wiele lat pracy mojej i całego zespołu. Ostatnie dwa lata to była praca nad scenariuszem i budową wystawy stałej. Przed nami wielki finał, czyli pokazanie owoców naszej pracy publiczności - mówił w "Poranku Dwójki" Karol Madaj, dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80. rocznica ucieczki rotmistrza Pileckiego z Auschwitz. Polskie Radio przygotowało serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 06:10
Z okazji 80. rocznicy ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z Auschwitz Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy - Szlak Pileckiego. Użytkownicy strony pilecki.polskieradio.pl będą mogli poznać trasę, jaką przebył Witold Pilecki w 1943 roku, i będą mieli okazję przejść jego "szlak życia" - dowiedzą się o etapach biografii rotmistrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlak Pileckiego – nowy multimedialny serwis Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 08:36
Wyrusz wirtualnym szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz, poznaj historię życia świadka dwóch totalitaryzmów, jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Z okazji 80. rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy pilecki.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń