Róża Światczyńska: poziom festiwalu w Dusznikach-Zdroju jest w tym roku bardzo wysoki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 10:00
- Te ostatnie dni zdecydowanie należą do młodych. Ilja Owczarenko to pianista zaledwie 22-letni, który będzie się rozwijał. Anna Geniushene ma doskonałą, wręcz nieograniczoną wyobraźnię, jej interpretacje są wybitne i dojrzałe - mówiła w Dwójce Róża Światczyńska prosto z Dusznik-Zdroju, gdzie w sobotę 12 sierpnia zakończy się 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju
Dworek Chopina w Dusznikach-ZdrojuFoto: shuttesrstock/Dziajda
  • W "Poranku Dwójki" relacjonujemy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
  • Przed nami ostatnie wydarzenia.
  • W sobotę 12 sierpnia wystąpią: laureat IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w roku 2021 Jakub Kuszlik oraz na koncercie finałowym Kate Liu, laureatka III Nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku.

Ilja Owczarenko - niezwykle utalentowany pianista

Róża Światczyńska stwierdziła, że poziom festiwalu w tym roku jest bardzo wysoki. - Te ostatnie dni zdecydowanie należą do młodych. Ilja Owczarenko to pianista zaledwie 22-letni, już w wieku 10 lat dał pierwszy cały recital w ukraińskiej filharmonii. W ubiegłym roku występował w Piotrkowie Trybunalskim w podziękowaniu za pomoc, jakiej udzielili mieszkańcy miasta jego rodzicom, nauczycielom, którzy uciekali z ogarniętej wojną Ukrainy. Na koncie ma laury już ponad dwudziestu konkursów. Myślę, że jest to pianista, który będzie się rozwijał - mówiła.

Rewelacyjna Anna Geniushene

Dodała, że wieczorny koncert Anny Geniushene był rewelacją. - To laureatka Srebrnego Medalu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Van Cliburn - Fort Worth 2022. Jej typ osobowości jest podobny do także srebrnej medalistki Beatrice Rana. To artystka wyrazista, o dużym temperamencie, wszystkie elementy pianistyczne są u niej w równowadze. Ma doskonałą, wręcz nieograniczoną wyobraźnię, jej interpretacje są wybitne i dojrzałe. Potrafi grać pauzami, czasem, pokazała różne odcienie artykulacji i dynamiki - zaznaczyła rozmówczyni Rocha Sicińskiego.


Posłuchaj
13:42 2023_08_11 09_29_14_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Róża Światczyńska: poziom festiwalu w Dusznikach-Zdroju jest w tym roku bardzo wysoki (Poranek Dwójki)

 

Kolejne transmisje w Dwójce

Przed nami kolejne emocje i dwie transmisje z Dusznik-Zdroju. - Dzisiejsza, piątkowa to koncert kameralny skrzypaczki Hiny Maedy i pianisty Michała FrancuzaHina Maeda to zwyciężczyni ubiegłorocznego, 16. Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, mam nadzieję, że będzie to bardzo ciekawy wieczór i przedsmak finałowego dnia festiwalu. W sobotę usłyszymy Jakuba Kuszlika, najlepszego Polaka w ostatnim Konkursie Chopinowskim, laureata IV nagrody i Nagrody Polskiego Radia za wykonanie mazurków. Na koncercie finałowym wystąpi wyczekiwana przez nas wszystkich Kate Liu. Poza Chopinem Schumann to także jej ulubiony kompozytor, czeka nas dużo przeżyć i emocji - podkreśliła Róża Światczyńska.

Czytaj także: 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki.

"Miał to być pierwszy po wojnie festiwal - napisał Potocki w liście do Andrzeja Merkura w 1994 roku - co miało niemałe repolonizacyjne, patriotyczne i interpretacyjne znaczenie dla naszego społeczeństwa, które nowo przybyłe na ten obszar nie czuło się jeszcze dość u siebie".

Dlaczego na chopinowskie święto wybrano dusznicki kurort? W sierpniu 1826 roku z polecenia lekarzy warszawskich i profesora Józefa Elsnera, dla podreperowania wątłego zdrowia, do Dusznik przybył Fryderyk Chopin. Z Warszawy wyruszył 28 lipca. Towarzyszyły mu matka oraz siostry (Ludwika i Emilia). Trasa wojażu wiodła przez Błonie, Sochaczew, Łowicz, Kutno, Kłodawę, Koło, Turek, Kalisz, Ostrów, Międzybórz, Oleśnicę, Wrocław, Niemczę, Ząbkowice i Kłodzko.

[źródło: materiały organizatora festiwalu]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Róża Światczyńska (dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 11.08.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Kevin Chen: grając Liszta i Chopina, czuję się jak w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 20:00
- Trudno zdecydować, kto jest moim ulubionym kompozytorem w tej chwili. Jest ich tak wielu i naprawdę lubię grać wszystko, co gram w danym momencie - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen. W niedzielę 6 sierpnia artysta wystąpił na 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Majchrowski: festiwal w Dusznikach to idealne miejsce dla miłośników pianistyki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 10:00
- Publiczność bardzo ciepło przyjmuje wszystkich pianistów. Fani muzyki fortepianowej są wierni wykonawcom. Nieczęsto mają możliwość obcowania z czystą pianistyką, słuchania recitali fortepianowych na co dzień. Do tego służy festiwal taki jak ten w Dusznikach-Zdroju - mówił w Dwójce Marcin Majchrowski.
rozwiń zwiń