Kevin Chen: grając Liszta i Chopina, czuję się jak w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 20:00
- Trudno zdecydować, kto jest moim ulubionym kompozytorem w tej chwili. Jest ich tak wielu i naprawdę lubię grać wszystko, co gram w danym momencie - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen. W niedzielę 6 sierpnia artysta wystąpił na 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Kevin Chen
Kevin ChenFoto: Szymon Korzuch / materiały promocyjne
  • Za nami kolejne spotkanie z muzycznym programem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
  • Tym razem wystąpił kanadyjski pianista Kevin Chen, laureat I nagrody Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2023) oraz I nagrody Międzynarodowego Konkursu w Genewie (2022). 

Lekcje fortepianu w wieku 5 lat

W rozmowie z Marcinem Majchrowskim pianista opowiadał o początkach swej przygody z muzyką. - Tak naprawdę, gdy miałem dwa lata, miałem taki zabawkowy keyboard. Sam właściwie niczego nie pamiętam, ale to wspomnienia moich rodziców. Grałem na tym keyboardzie jak na zabawce, dla przyjemności. Rodzice zauważyli, jak bardzo to lubię, więc gdy skończyłem pięć lat, to zorganizowali mi właściwe, normalne lekcje. Miałem najpierw chińskiego profesora przez kilka miesięcy, myślę, że krócej niż rok. Potem to się zmieniło - powiedział gość Dwójki.

Testowanie wytrzymałości

Artysta mówił także o swych niedawnych zwycięstwach w konkursach pianistycznych w Tel Awiwie i Genewie. - Obydwa były wyzwaniem na swój własny sposób. Konkurs w Genewie miał coś, co nazywało się "osobisty projekt artystyczny", co było dla mnie nowością. Tam proponuje się konkretne rozwiązania dla siebie. To jest rodzaj grantu, który jest pomocny w rozwoju kariery, wnosi wkład w muzyczny świat. I to świadczy o twojej artystycznej osobowości. Nigdy wcześniej nie robiłem czegoś takiego przed konkursem, to było największym wyzwaniem w Genewie. A konkurs Rubinsteina był bardzo długi, trwał w całości trzy tygodnie plus następne trzy tygodnie na koncerty w całym kraju, więc to było raczej testowanie wytrzymałości - stwierdził Kevin Chen.

Liszt i Chopin

Pianista opowiedział również o programie swego recitalu, który zawiera tylko dzieła Franciszka Liszta i Fryderyka Chopina. - Trudno zdecydować, kto jest moim ulubionym kompozytorem w tej chwili. Jest ich tak wielu i naprawdę lubię grać wszystko, co gram w danym momencie. Ale Liszt i Chopin zdecydowanie są moimi ulubionymi kompozytorami. Kiedy gram ich utwory, czuję się jak w domu - podkreślił artysta.


Posłuchaj
04:59 2023_08_06 19_49_03_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Kevin Chen: grając Liszta i Chopina, czuję się jak w domu (Letnia promenada/Dwójka)

 

Program:

Ferenc Liszt Bagatelle sans tonalité, Ryszard Wagner/Ferenc Liszt Śmierć Izoldy (z opery "Tristan i Izolda"), Ferenc Liszt Années de pèlerinage, Troisième année, Les jeux d’eaux à la Villa d’Este, Années de pèlerinage, Première année, Les cloches de Genève, Reminiscencje z opery "Norma" Belliniego, Fryderyk Chopin Ballada f-moll op.52, 12 Etiud op.10

wykonawca: Kevin Chen - fortepian

78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju (6.08.2023)

***

Święta chopinowskie w Dusznikach-Zdroju, znane dzisiaj przez cały świat muzyczny pod nazwą Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich, zainicjowano w 1946 roku, gdy dopalały się jeszcze zgliszcza miast zrujnowanych przez ledwie zakończoną II wojnę światową. Impuls do organizowania festiwalu dał Ignacy Potocki, współzałożyciel Zarządu Uzdrowisk Dolnośląskich.

Czytaj także: 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki.

"Miał to być pierwszy po wojnie festiwal - napisał Potocki w liście do Andrzeja Merkura w 1994 roku - co miało niemałe repolonizacyjne, patriotyczne i interpretacyjne znaczenie dla naszego społeczeństwa, które nowo przybyłe na ten obszar nie czuło się jeszcze dość u siebie".

Dlaczego na chopinowskie święto wybrano dusznicki kurort? W sierpniu 1826 roku z polecenia lekarzy warszawskich i profesora Józefa Elsnera, dla podreperowania wątłego zdrowia, do Dusznik przybył Fryderyk Chopin. Z Warszawy wyruszył 28 lipca. Towarzyszyły mu matka oraz siostry (Ludwika i Emilia). Trasa wojażu wiodła przez Błonie, Sochaczew, Łowicz, Kutno, Kłodawę, Koło, Turek, Kalisz, Ostrów, Międzybórz, Oleśnicę, Wrocław, Niemczę, Ząbkowice i Kłodzko.

[źródło: materiały organizatora festiwalu]

. .

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Róża Światczyńska

Rozmawiał: Marcin Majchrowski

Gość: Kevin Chen (pianista)

Data emisji: 6.08.2023

Godzina emisji: 19.50

pg/mo

Czytaj także

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 10:00
- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 08:00
Pierwsza połowa sierpnia upłynęła w Dwójce pod znakiem muzyki fortepianowej najwyższej próby. Wszystko za sprawą odbywającego się już po raz 78. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Na naszej antenie prezentowaliśmy transmisje koncertów, relacje i audycje prosto z malowniczego uzdrowiska tuż przy granicy z Czechami.
rozwiń zwiń