"Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 10:00
- Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Odnalezione fragmenty Kazań świętokrzyskich ułożono zgodnie z kierunkiem tekstu i zamknięto między dwiema szybami. W tej formie możemy oglądać je dzisiaj
Odnalezione fragmenty "Kazań świętokrzyskich" ułożono zgodnie z kierunkiem tekstu i zamknięto między dwiema szybami. W tej formie możemy oglądać je dzisiajFoto: Polona/domena publiczna
  • Gościem audycji "Poranek Dwójki" był dyrektor Biblioteki Narodowej - Tomasz Makowski.
  • Wspólnie zaprosiliśmy na wystawę "Brückner. Średniowiecze odzyskane", którą można oglądać w dniach 30 września - 6 listopada 2023 roku. Wstęp wolny.
  • Ekspozycja ukazuje sylwetkę i odkrycia Aleksandra Brücknera - jednego z największych slawistów i historyków polskiej kultury, wieloletniego profesora Uniwersytetu Berlińskiego.

Największy sukces prof. Aleksandra Brücknera to odnalezienie "Kazań świętokrzyskich"

Prof. Aleksander Brückner ukończył uniwersytet we Lwowie, doktorat robił w Wiedniu, profesurę uzyskał na uniwersytecie w BerlinieNa wystawie zobaczymy osiem niezwykłych rękopisów średniowiecznych, wśród nich "Kazania świętokrzyskie", jeden z najcenniejszych zabytków języka polskiego. - Organizujemy tę wystawę, aby odnotować ten największy sukces prof. Aleksandra Brücknera, jakim było odnalezienie "Kazań świętokrzyskich" - stwierdził dyrektor Biblioteki Narodowej.

Niezwykłe odkrycie podczas urlopu

Tomasz Makowski opowiedział o tym odkryciu. - Mówiąc o niezwykłych wydarzeniach, często wpadamy w pułapkę oczywistości, która spłyca radykalny charakter różnych naukowych odkryć. Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. To najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim, nie tylko jedno zdanie, które wszyscy znamy - powiedział.

Posłuchaj
15:30 2023_09_27 09_39_18_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej (Poranek Dwójki)

 

Ponowny pogrzeb prof. Aleksandra Brücknera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Gość Dwójki mówił również o niezwykłym wydarzeniu. - Możemy wziąć udział w pogrzebie prof. Aleksandra Brücknera, który zmarł 24 maja 1939 roku. W polskiej historii zdarzają się pogrzeby opóźnione bądź powtórne. Cmentarz w Berlinie, na którym spoczął Aleksander Brückner, jest już zlikwidowany. Polska zdecydowała, że ze względu na ogromne zasługi dla światowej literatury urna z prochami profesora powinna zostać przeniesiona na Cmentarz Rakowicki do Krakowa. Pogrzeb i wspomnienie tej niezwykłej postaci odbędzie się w najbliższy piątek 29 września - zapowiedział rozmówca Rocha Sicińskiego.


Aleksander Brückner Aleksander Brückner, foto: Polskie Radio (na podstawie grafik ze zbiorów Biblioteki Narodowej/Polona.pl/dp)

Pochówek w Berlinie wymuszony przez krewnych żony profesora

Tomasz Makowski dodał, że w 1939 roku były czynione starania, aby pogrzeb odbył się w Polsce. - Pochówek w Berlinie został wymuszony przez krewnych Emmy, żony profesora. Wdowa zmarła rok później, była osobą bardzo schorowaną - podkreślił.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 27.09.2023

Godzina emisji: 9.40

mo

Czytaj także

Aleksander Brückner – ostatni polihistor

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 05:40
– Polihistorem nazywano uczonego, który opanował wszystkie dziedziny wiedzy, zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne czy społeczne – tłumaczył prof. Janusz Tazbir. – Aleksander Brückner w dziedzinie historii literatury, gramatyki poruszał się niesłychanie swobodnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Brückner jednym z najwybitniejszych historyków literatury i kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:20
82 lata temu, w środowy poranek 24 maja 1939 roku, zmarł w Berlinie jeden z najwybitniejszych polskich filologów i historyków literatury profesor Aleksander Brückner. 
rozwiń zwiń