Polskie Radio
Section05
Aleksander Bruckner

W poszukiwaniu najstarszych wyrazów. "Niektóre mają pięć tysięcy lat"

Polszczyzna, jak każdy inny język, ma swoją historię. W dużej mierze składają się na nią dzieje wyrazów: ich narodziny, rozwój i odchodzenie. Zdarzają się jednak i wyrazy prastare, którymi posługujemy się na co dzień, nie wiedząc nawet, że brzmią w nich echa wielu tysiącleci.
Zobacz więcej na temat:  język polski poprawna polszczyzna słowotwórstwo Słowianie Aleksander Bruckner gramatyka ewolucja HISTORIA

Najcenniejsze średniowieczne zabytki języka polskiego na wystawie w Bibliotece Narodowej

"Kazania Świętokrzyskie", średniowieczne pieśni religijne i świeckie, najstarsze polskie żarty, a nawet piętnastowieczne zaklęcia można oglądać na wystawie "Brückner. Średniowiecza odzyskane" w Bibliotece Narodowej. Przy okazji można się zapoznać z postacią Aleksandra Brücknera, bodaj najwybitniejszego slawisty w historii, ale także historyka literatury i kultury polskiej. To jemu zawdzięczamy odzyskanie prezentowanych na wystawie skarbów polskiego języka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski język polski Biblioteka Narodowa wystawa Aleksander Bruckner Michał Żołądkowski Trójka

"Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej

- Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bruckner Tomasz Makowski Roch Siciński Dwójka Biblioteka Narodowa wystawa