Henryk Mikołaj Górecki - 90. rocznica urodzin. Biografka: był samoukiem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 10:51
- Henryk Mikołaj Górecki nie należał do twórców, którzy od dzieciństwa byli doskonale wykształceni. Pochodził z zupełnie innego środowiska i w każdej dziedzinie właściwie był samoukiem. Nawet w kompozycji. Tak naprawdę dopiero na studia dostał się do Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach, wcześniej natomiast borykał się z różnymi kłopotami - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki".
Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010 ) był wybitnym kompozytorem, odkrywcą nowatorskich brzmień i jednym z pionierów powojennej awangardy
Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010 ) był wybitnym kompozytorem, odkrywcą nowatorskich brzmień i jednym z pionierów powojennej awangardyFoto: Jan Bebel/Forum
  • Henryk Mikołaj Górecki urodził się do dokładnie 90 lat temu - 6 grudnia 1933 roku.
  • Był wybitnym kompozytorem, odkrywcą nowatorskich brzmień i jednym z pionierów powojennej awangardy.
  • Istotę jego dzieł stanowiły słowo, melodia i najgłębsze ludzkie emocje.  

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich od najwcześniejszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką.

Henryk Mikołaj Górecki - pierwsze były skrzypce

- W domu nie miał styczności z muzyką. Matka, która grała na pianinie, zmarła w dniu jego drugich urodzin. Potem nie pozwalano mu nawet dotykać pianina matki. Bardzo szybko jednak, już w wieku kilku lat, zaczął naukę gry na skrzypcach. Po przeprowadzce do Rydułtów ojciec zgodził się, żeby chodził do wiejskiego muzyka Pawła Hajdugi. Był to pierwszy nauczyciel Henryka Mikołaja Góreckiego - tłumaczyła prof. Beata Bolesławska-Lewandowska.

W środę (6.12), czyli dokładnie w dniu 90. urodzin kompozytora, premierę ma książka jej autorstwa pt. "Górecki". Publikacja ukazała się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w serii "Małe monografie".

"Trzeba robić uczciwie swoje"

Międzynarodową sławę Henryk Mikołaj Górecki zdobył dzięki III Symfonii zwanej też "Symfonią pieśni żałosnych".

(...) Górecki do odniesionego sukcesu miał zresztą dystans. Już w 1994 roku mówił: "Te wszystkie sukcesy to złudna rzecz. Teraz są, zaraz ich nie ma. Nie można za bardzo przejmować się sukcesami i porażkami, natomiast zawsze trzeba robić uczciwie swoje. Ważne jest, by postępować uczciwie i w myśl jakichś reguł, reguł sztuki. Trzeba być twardym i odpornym, wiedzieć, co robić. Chciałbym umrzeć - i być sobą". To mu się udało. Do końca tak samo mocno reagował na muzykę i na świat wokół - pisze Beata Bolesławska-Lewandowska.

Posłuchaj
15:44 Poranek Dwójki bolesławska lewandowska 6.12.2023.mp3 Rozmowa z prof. Beatą Bolesławską-Lewandowską, autorką książki "Górecki" (Poranek Dwójki) 

"Górecki" to opowieść o życiu i muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego - historia walki chłopca z przeciwnościami losu: śmiercią matki, chorobą, niezrozumieniem ze strony najbliższych. To także - jak czytamy na stronie wydawnictwa - opowieść o sile marzeń i wielkiej determinacji, które po latach zaprowadziły go na kompozytorski szczyt.

Henryk Mikołaj Górecki był postacią zmienną w nastrojach i pełną kontrastów - burzliwy i liryczny, rozmodlony i zadzierzysty, dosadny i subtelny. Taka też jest jego muzyka - bardzo polska w wyrazie, a jednocześnie uniwersalna, trafiająca autentycznością do serc ludzi na całym świecie.

[korzystano z materiałów prom.]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Beata Bolesławska-Lewandowska (muzykolożka, Instytut Sztuki PAN)

Data emisji: 6.12.2023

Godz. emisji: 8.35

mo/pg

Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki - wyprzedził epokę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 05:45
12 listopada 2010 roku zmarł Henryk Mikołaj Górecki, "najbardziej polski" wśród klasyków XX wieku - autor III Symfonii Pieśni Żałobnych, sprzedanej w ponad milionie egzemplarzy. 
rozwiń zwiń