Muzyka nie zna granic!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 10:00
Sobotni Poranek w dużej mierze upłynął pod znakiem międzynarodowej współpracy muzycznej. To między innymi rozmowa z Dariushem Rasouli na temat koncertu persko-polskiego zespołu Hamdan. Agata Siemaszko odkrywe tajniki współpracy ze słowacką skrzypaczką Barborą ​​Botošovą, a Lena Nowak opowiada o nowym projekcie z palestyńskim oudzistą Ahmadem Al Khatibem. Muzyka nie zna granic!
Audio
  • Lena Nowak o nowych projektach muzycznych (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Klarnecistka znana z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej – Lena Nowak – opowiadała o nowym międzynarodowym projekcie muzycznym. NAPmusic czyli Nowak – Al Khatib – Pulcyn trio to projekt, który stanowi kontynuację i rozszerzenie wieloletniej współpracy Leny Nowak ze znakomitym palestyńskim kompozytorem i wirtuozem lutni oud Ahmadem Al Khatibem. Dołączył do nich kontrabasista Wojciech Pulcyn (znany głównie ze sceny jazzowej) i razem chcą przedstawić niezwykle piękną muzykę Ahmada polskiej publiczności.

To międzynarodowe trio to nowość na polskiej scenie muzycznej. Łączy niezwykle bogatą tradycję muzyki arabskiej z kunsztem wykonawczym i ciekawością muzyków zakochanych w ciepłym brzmieniu drewnianych instrumentów

Ahmad Al Khatib urodził się w obozie dla uchodźców w Jordanii. Studiował w klasyczną (czyli zachodnioeuropejską) wiolonczelę na studiach w Jarmuku. Na tradycyjnej lutni oud uczył się grać od dziecka. Gdy zdobył wyższe wykształcenie, przeprowadził się do Palestyny do koncerwatorium w Ramallah. Musiał jednak opuścić Palestynę i tak znalazł się w Szwecji. Obecnie Al. Khatib jest wykładowcą Akademii Muzyki i Dramatu na Uniwersytecie w Göteborgu, gdzie wykłada muzykę modalną, teorię kompozycji i muzykę zespołową. Muzyk nagrał kilka albumów i występował na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Europie i Brazylii. Obecnie jest członkiem Double Duo, projektu zainicjowanego przez mieszkającego w Londynie gracza oudowego Khyama Allamiego. To właśnie z Uniwersytetu w Göteborgu zna go Lena Nowak, która studiowała tam na wydziale muzyki świata, ze specjalizacją muzyka arabska. Już po mniej więcej dwóch latach zaczęli współpracę na scenie. „przede wszystkim nie czuję się jego byłą studentką – przyznała artystka. – Nasza relacja to wciąż relacja «Mistrz-Uczeń»”.

- To wydział wyjątkowy, nawet w Szwecji. W Sztokholmie znajdziemy wydział zajmujący się szwedzka muzyką tradycyjną. Natomiast wydział w Göteborgu jest dla tych… nieokreślonych muzyków, pochodzących z różnych zakątków świata – mówiła Lena Nowak. – Ja na roku miałam ludzi z całego świata, którzy dzięki tym studiom mogli kontynuować naukę np. muzyki flamenco.

Rok temu Lena Nowak na dobre wróciła do Polski. Marzy, by muzykę poznaną dzięki Ahmadowi –a przede wszystkim tę, którą Al Khatib skomponował! – pokazać słuchaczom w Polsce.

- To piękna muzyka, a zarazem trudno usłyszeć ją w Polsce. Wraz z Ahmadem doszliśmy do wniosku, że w naszym duecie brakuje kontrabasu, dlatego pojawił się Wojciech Pulcyn. Składem totalnym byłby kwartet z perkusjonaliami.

Jak artystka nazwałaby grana wespół z Ahmadem Al Khatibem muzykę? Autorskie kompozycje palestyńskiego lutnisty to świadome połączenie muzyki europejskiej i arabskiej. Muzyka plastyczna, skupiająca się na emocjach. „Myślę, że oczekujący tradycyjnej muzyki arabskiej mogliby się zawieść… Ale mogliby też się zaskoczyć!” – mówiła Lena Nowak.


Lena Nowak na festiwalu Nowa Tradycja Lena Nowak na festiwalu Nowa Tradycja

Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:

  • W skansenach zagościły aranżacje bożonarodzeniowe. Wraz z Iwoną Muszytowską-Rzeszotek zagościmy w Toruniu i zobaczymy, jak wyglądają tamtejsze. Jak wyglądała podłaźniczka, jakie symbole związane są ze świąteczną tradycją Bożonarodzeniową, dlaczego w kącie stawiano snopki zboża i jacy kolędnicy odwiedzali gospodarzy w czasie świąt? Tego dowiedzieć się można w toruńskim skansenie przy Muzeum Etnograficznym, gdzie w chałupach prezentowane są „aranżacje”. Po ekspozycji oprowadzały Oliwia Gemza oraz Monika Freygant-Dzieruk.
    Posłuchaj
    06:37 Dwojka 2023_12_16-07-47-35.mp3 Aranżacje bożonarodzeniowe w skansenie w Toruniu (Dwójka/Poranek Dwójki)
     
  • Muzeum Azji i Pacyfiku obchodzi w tym roku swoje 50-lecie! Z tej okazji w sobotę (16.12) odbędzie się Koncert muzyki perskiej i kurdyjskiej – Hamdam & Michał Salamon. To dobra okazja do przekonania się, jak muzyka europejska może łączyć się z orientem. O zespole i koncercie opowiada współzałożyciel Hamdam, grający na neju Dariush Rasouli.
    Posłuchaj
    05:31 Dwojka 2023_12_16-08-20-16.mp3 Koncert tradycyjnej muzyki perskiej i kurdyjskiej w Muzeum Azji i Pacyfiku (Dwójka/Poranek Dwójki)
      
  • Dziś o godz. 16.00 w Dobrowodzie koło Kleszczel na Podlasiu odbędzie się Wieczór kolęd. Jest to spotkanie, które ma wieloletnią tradycję. Co roku przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy Dobrowody i okolicznych miejscowości spotykają się na wspólnym kolędowaniu i postnej kolacji, na której można spróbować potraw, jakie od wielu lat są przygotowywane na Wigilię. To też czas, aby porozmawiać o tym, jak dawniej przygotowywano się do Świąt. Tam, wśród społeczności prawosławnej, Boże Narodzenie przypada 7 stycznia.
    Posłuchaj
    08:28 Dwojka 2023_12_16-08-36-02.mp3 Wieczór kolęd w Dobrowodzie (Dwójka/Poranek Dwójki)
      
  • W naszym cyklu rękodzielniczym „Wszystko jest piękne” kolejne świąteczne ozdoby. Stefania Borkowska, mistrzyni łowicka, uczyła nas, jak zrobić proste, ale niezwykle kolorowe łowickie ptaszki na choinkę. Ci z Państwa, którzy chcieliby wykonać podobne, na naszym kanale YouTube w poniedziałek będą mogli znaleźć do tego odpowiedni instruktaż! Razem z Aleksandrą Tykarską zapraszamy Państwa do dzielenia się efektami swoich prac! 

  • Agata Siemaszko, muzyk, antropolożka kultury, etnomuzykolożka  co dla nas szczególnie istotne  laureatka Nowej Tradycji. W jej duszy gra muzyka romska, a także szerzej  karpacka. Artystka opowiadała o nowej płycie „Roshambo”, którą przygotowała z Barborą Botošovą i gośćmi, a rozmawiała z nią nasza krakowska korespondentka Magdalena Zbylut-Wiśniewska.
    Posłuchaj
    10:06 Dwojka 2023_12_16-09-12-32.mp3 Agata Siemaszko o nowych projektach muzycznych (Dwójka/Poranek Dójki)

Suchaliśmy:

7.09 Charlie Chaplin Mandolin Serenade Joshua Bell Philippe Quint (3:57)

7.15 Jean-Philippe Rameau The Arts and the Hours  Vikingur Olafsson (4:42)

7.26 Kaja i Janusz Prusinowscy Archanioł Boży Gabryjel (5:21)

7.31 Dziczka Posłan buw archaneł (2:44)

7.36 Chavela Vargas Piensa en Mí (3:58)

7.45 Hans Gal Madrygał „True Love” z cyklu „Madrigals to Elizabethan Poems” op. 51 Borealis (3:02)

7.54 Dónal Lunny, Fred Guichen, Sylvain Barou, Sylvaine Guichen Noces bretonnes (4:41)

8.02 Stanisław Moniuszko, Uwertura do opery Verbum Nobile

Polska Orkiestra Radiowa dyr. Łukasz Borowicz (rec.live Studio Koncertowe PR im.W.Lutosławskiego 14.09.2014) (4:59)

8.09 Adam Strug Maniucha Bikont Tajemnica (4:46)

8.14 Çigdem Aslan  To Dervisaki (4:46)

8.26 John Dowland M. John Langton's Pavan Les Voix Humaines  (4:05)

8.30 Barbora Botosova Agata Siemaszko Kamarala (4:09)(płyta poranka)

8.42 Christopher Tin Hope is the Thing with Feathers Voces 8 (4:06)

8.52 Isaac Albeniz Asturias Aleksander Dębicz Łukasz Kuropaczewski (5:07)

9.08 Felix Mendelssohn Pieśni bez słów, op. 102, I. Andante un poco agitato Andreas Ottensamer, Yuja Wang (2:44)

9.20 Barbora Botosova Agata Siemaszko Sandala (3:15)

9.26 Lena Nowak Ahmad Al Khatib Wojciech Pulcyn Diaspora (3:10)

9.37 Yiannis Konstantinidis Eight Greek Island Dances, I. Allegretto con grazia Isil Bengi (1:12)

9.47 Lena Nowak Ahmad Al Khatib Wojciech Pulcyn Lullaby (3:05)

9.51 Alasdair Fraser, Natalie Haas, Martin Hayes, Bruce Molsky, Dennis Cahill Highlander’s Farewell to Ireland / Farewell to Ireland / O’er the Water to Charlie / Highlander’s Farewell (7:28)

                                   

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 16.12.2023

Godzina emisji: 9.30