26. Festiwal Orłów. "To fabuły, dokumenty i seriale, które miały premierę w 2023 roku"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 10:00
- Festiwal Orłów pozwala odrobić zaległości, można przypomnieć sobie te filmy albo pierwszy raz zobaczyć je na dużym ekranie. Wcześniej był to po prostu przegląd, który rozrósł się do formuły festiwalu. Można obejrzeć filmy, które miały premierę w minionym roku, są to fabuły, dokumenty i seriale. Z tych filmów są typowane nominacje do nagrody Orła - mówił w Dwójce dziennikarz filmowy Artur Cichmiński.
Kadr z filmu Chłopi
Kadr z filmu "Chłopi"Foto: YouTube.com / NEXTFILMPL
  • W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy na 26. Festiwal Orłów, czyli filmów-kandydatów do Polskich Nagród Filmowych. 
  • Festiwal potrwa od 8 stycznia do 3 lutego w warszawskim Kinie Iluzjon.
  • To niepowtarzalna okazja do poznania bogactwa polskiej kinematografii i zajrzenia za jej kulisy.
  • Szczegóły poznaliśmy w rozmowie z dziennikarzem filmowym Arturem Cichmińskim.

Polskie filmy są chętnie oglądane w kinach

Artur Cichmiński podkreślił, że polskie filmy są chętnie oglądane w kinach. - W ostatnich miesiącach "Chłopi" czy "Zielona granica" pokazały, że nasze filmy chcemy oglądać w kinie, a niekoniecznie w streamingu. W kinie te filmy najbardziej sugestywnie docierają do widza, inaczej się je przeżywa - mówił.

Fabuły, dokumenty i seriale

- Festiwal Orłów pozwala odrobić zaległości, można przypomnieć sobie te filmy albo pierwszy raz zobaczyć je na dużym ekranie. Wcześniej był to po prostu przegląd, który rozrósł się do formuły festiwalu. Można obejrzeć filmy, które miały premierę w minionym roku, są to fabuły, dokumenty i seriale. Z tych filmów są typowane nominacje do nagrody Orła - dodał.

Czytaj też:

Jak działa Polska Akademia Filmowa?

Gość Dwójki mówił również o Polskiej Akademii Filmowej. - Wzorzec jest amerykański, a właściwie ogólnoświatowy. Do kapituły są zapraszani kolejni akademicy, laureaci, ludzie branży. Chodzi o to, aby ocenić film z perspektywy tych, którzy profesjonalnie się tym zajmują, i wskazać tytuły najlepsze z najlepszych. Ta kapituła z roku na rok się rozrasta, laureat Orła automatycznie trafia do akademii - wyjaśniał rozmówca Rocha Sicińskiego.

26. Festiwal Orłów, czyli filmów-kandydatów do Polskich Nagród Filmowych

Zaplanowano blisko 80 filmów i ponad 30 spotkań z twórcami m.in.: z Mają Ostaszewską i Tomaszem Włosokiem ("Zielona granica"), Magdaleną Cielecką i Martą Nieradkiewicz ("Lęk"), Erykiem Kulmem juniorem ("Filip"), Tomaszem Schuchardtem ("Doppelgänger. Sobowtór"), Leną Górą ("Imago") i Erykiem Lubosem ("Tata").

Będą też reżyserzy: Kinga Dębska ("Święto ognia"), Andrzej Jakimowski ("Uśmiech losu"), Jan Kidawa-Błoński ("Różyczka 2"), Beata Dzianowicz ("Strzępy"), a także Dorota Kobiela-Welchman ("Chłopi") oraz Krzysztof Zanussi ("Liczba doskonała").


Posłuchaj
14:12 2024_01_05 09_30_59_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 26. Festiwal Orłów. "Można obejrzeć fabuły, dokumenty i seriale, które miały premierę w 2023 roku" (Poranek Dwójki)

 

Polskie Nagrody Filmowe Orły

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Pomysłodawcą Orłów jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy, obecnie prezydent Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. 

26. Festiwal Orłów, czyli filmów-kandydatów do Polskich Nagród Filmowych (plakat) 26. Festiwal Orłów, czyli filmów-kandydatów do Polskich Nagród Filmowych (plakat)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Artur Cichmiński (dziennikarz filmowy)

Data emisji: 5.01.2024

Godzina emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Powrót do czerni – filmowa biografia Amy Winehouse

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 19:10
Wiosną przyszłego roku do kin wejdzie film "Back to Black". Będzie to fabularyzowana historia życia Amy Winehouse, utalentowanej brytyjskiej wokalistki, która zmarła mając zaledwie 27 lat.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2023 na platformach streamingowych: polskie filmy w są oglądane, są w czołówce

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 19:30
Koniec roku to czas podsumowań, także w przemyśle filmowym. Niewątpliwie rok 2023 przyniósł kilkanaście produkcji, które stały się nie tylko przebojami w Polsce, ale cieszyły się także duża popularnością zagranicą. Było o nich głośno, oglądano je, komentowano, oceniano.
rozwiń zwiń