„Vera jest kobietą ponadczasową, różnorodną, pełną emocji, jasną i wielobarwną. Z natury czerpie siłę i mądrość jak przetrwać w każdych warunkach, jak ochronić bliskich, jak kochać i żyć w pełni. Na przestrzeni wieków kobiety czerpały mądrość z natury i przekazywały ją córkom. Kto chce słuchać i otworzy się na wiedzę tych, co przed nami będzie bogatą mądrością pokoleń. Razem jesteśmy jeszcze silniejsze, a wspólny głos z samego serca niesie się pod niebiosa. Vera to ja i ty” mówi Renata Przemyk i wraz z Dagadaną otwiera kobiece uniwersum dla wszystkich… W Poranku Dwójki Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska i Renata Przemyk zapraszały Słuchaczy na swój koncert 28 marca. Okazją jest 30. jubileusz RCKL-u i 62. urodziny Trójki.
Рената Пшемик і музикантки гурту Dagadana — Дана Винницька і Даґа Ґреґоровіч
Specyfika polskiej pieśni wielkopostnej, jej oryginalność, niezwykła emocjonalność, muzyka, która zachowuje cechy najstarszych tradycji muzycznych, niezmienionych od wieków, zasługują na poznanie i uznanie jako oryginalne zjawisko muzyczne. Wychodząc z tego założenia artyści zespołu WoWaKin, Justyna Piernik oraz Beata Oleszek prezentują publiczności „Lamentacje ludowe” – koncert dawnych pieśni pasyjnych i pieśni żałobnych we współczesnej interpretacji.
„Lamentacje ludowe” to próba przeniesienia starych ludowych pieśni, wykonywanych przeważnie a'capella w realia muzycznego koncertu z wykorzystaniem głosu i tradycyjnych instrumentów takich jak skrzypce, basy, cymbały oraz elektroniki te dźwięki przetwarzającej.
Pieśni pasyjne to niezwykłe przykłady literatury barokowej i starszej, które przeniknęły do żywej tradycji śpiewu i – o dziwo – pozostały w niej, w niektórych regionach, aż do dziś.
Artyści grupy WoWaKin wraz z Justyną Piernik i Beatą Oleszek stworzyli koncert oparty na zabytkowych przepięknych pieśniach pasyjnych, zebranych m.in. w Śpiewniku Pelplińskim, ale także przekazanych przez wybitne śpiewaczki i śpiewaków ludowych. Wśród nich były m.in. Maria Siwiec, Aniela Gmoch, Beata Oleszek. Wielu ludowych artystów nadal praktykuje wykonywanie najstarszych pieśni pasyjnych w okresie Wielkiego Postu.
Bartłomiej Woźniak - Odważyliśmy się pogłębić te pieśni elektronicznymi efektami, aby nadać im przestrzeni. Próbujemy tak przetwarzać dźwięki, żeby one tworzył ruchome masy dookoła słuchaczy, żeby dodać jeszcze więcej wymiarów i głębi tej muzyce - tłumaczył wizję artystów Bartłomiej Woźniak z WoWaKin. Wizja reinterpretacji pieśni pasyjnych zwykle musi być odważna, bo choć to repertuar piękny, to trudny do reinterpretacji, najlepiej sprawdza się in crudo, a capella.
- Dla mnie czas Wielkiego Postu i te pieśni to jest coś bardzo poruszającego. To wspaniałe doznanie duchowe i estetyczne, a do tego oryginalne, polskie. My nie chcemy tych pieśni zmieniać ani poprawiać, ale nadać im pewien inny kontekst i powiedzieć o tym coś od siebie. Nasze aranżacje są współczesne, ale mam nadzieję, że one tylko uwypuklają te pieśni - mówiła Paula Kinaszewska.
Koncert „Lamentacje Ludowe”, który odbędzie się 27 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Muzykom zależało na brzmieniowej jakości sali ze względu na binauralny charakter dźwięku. Dla chcących przekonać się, jak pieśni wielkopostne mogą wybrzmiewać w przestrzeni największej sali koncertowej Polskiego Radia, przygotowaliśmy zaproszenia na to wydarzenie.
Lamentacje ludowe
Ponadto w Poranku Dwójki:
7:50 Historia Polskiego Folku, czyli kolejna folkowa gawęda Wojciecha Ossowskiego. W niej kontynuujemy podróż śladami polskiego akordeonisty Krzosztofa Dobrka, który podbił najpierw Wiedeń, a potem sale koncertowe całego śwata.
8:20 -"Projekt Etnomozaika. Współczesne dziedzictwo kulturowe wsi" to projekt badawczy odwołujący się do prac Oskara Kolberga z XIX wieku. I tak, jak w wieku XIX było to dzieło oryginalne, obejmujące ogromny materiał badawczy z terenów przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, tak projekt Etnomozaika ma być rodzajem opracowania współczesnej kultury ludowej i tradycyjnej końca XX i początku XXI wieku na terenie Polski. Projekt jest realizowany przez Zespół Badań Etnograficznych powołany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Z jego przedstawicielami rozmawia Marta Powałowska:
02:50 _PR2 (mp3) 2024_03_23-08-11-19 etnomozaika.mp3 Nowości w projekcie Etnomozaika (Poranek Dwójki)
8:35 Bydgoski festiwal Muzyki Etnicznej i Ludowej Ethniesy co roku wielu traktuje jako start folkowego sezonu koncertowego. W środę gościliśmy W magazynie Źródła szefową festiwalu, Dominikę Kiss-Orską, w czwartkowych natomiast o zombie folku opowiadali członkowie zespołu Puuluup, który niedzielnym koncertem zamknie wydarzenie.
08:11 _PR2 (mp3) 2024_03_23-08-35-51 tejchma.mp3 Relacja Magdaleny Tejchmy z Fesiwalu Ethniesy 2024 (Poranek Dwójki)
8:50 W cyklu o ludowej sztuce religijnej – Pasja wg Łukasza – tym razem poznajemy przedstawienia motywu ukrzyżowania
14:16 _PR2 (mp3) 2024_03_23-09-16-06 dagadana.mp3 Daga Gregorowicz i Renata Przemy w studiu Dwójki (Poranek Dwójki)
- Od lat chodziły za mną brzmienia etniczne, poszukiwania źródeł z całego świata i różnorodność, ale i korzeni kobiecości. Bardzo chciałam znaleźć współbrzmienie kobiece, które wyrazi, skąd pochodzimy, w harmonii z przyrodą, naturą - mówiła Renata Przemyk, którą te poszukiwania przez lata doprowadzały do fado, flamenco, muzyki cygańskiej, klezmerskiej, białego śpiewu. - Fascynował mnie szeroko pojęty głos natury i przyszedł moment, żeby to skompilować, głosy Dagadany idealnie to dopełniają.
Wielkie święto życia i natur
- Wzięłyśmy pod lupę cykliczność, kobiece życie od momentu poczęcia po śmierć - to bardzo silnie jest zaszyte w piosenkach. Razem śpiewając, we trójkę, to wyraz wolności i doświadczeń - mówiła z kolei Daga Gregorowicz. - Idea kobiecego kręgu, i ta ludyczność powraca dzisiaj, kiedy kobiety zasiadają razem i zaczynają rozmawiać. Szczerość i kobiece kręgi - do tego chcemy panie namawiać, do wspólnego darcia pierza i wspólnoty przekazywania tradycji, takich treści, które tylko kobieta kobiecie może przekazać.
PLAYLISTA
- Piotr Damasiewicz & Dominik Wania Spring
- Odpoczno Srebro ryb
- Hajda Banda Siwy koń
- Basia Pospieszalska Michał Bąk Dobranoc Głowo Święta
- Marina Baranova The Canopy of Heaven
- Christopher Tin A Hundred Thousand Birds Voces8, Royal Philharmonic Orchestra
- Sutari Włosy
- Henryk Wieniawski, Koncert skrzypcowy nr 1 fis-moll cz III Rondo
- Adam Strug Nie chce Bóg
- Antonio Carlos Jobim O Grande Amor Airelle Besson, Nelson Veras
- Franciszek Liszt Consolation nr 3 Lento placido Des-dur Kim Bomsori, Rafał Blechacz
- Odpoczno W lecie
- 3MA Rania
- Hermanos Gutiérrez Hermosa Drive
- Renata Przemyk Dagadana Vera to ja
- Renata Przemyk Dagadana Dom
- Wowakin Justyna Piernik Lamentacje Ogromny głosie
- Wowakin Justyna Piernik Lamentacje Jezu w Ogrójcu
- Svitlana Nianio Kolor ziemi
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 23.03.2024
Godzina emisji: 7.00