"Jerzy Trela - Tak to czuję". Kuratorka: ta wystawa oparta jest na głosie i twarzy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 11:24
W Międzynarodowy Dzień Teatru (27.03) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaplanowano wernisaż wystawy "Jerzy Trela - Tak to czuję". - Zastanawiałam się, jak Jerzy Trela jest pamiętany przez odbiorcę. Dlatego wystawa oparta jest o głos i o twarz. To były najmocniejsze atuty tego aktora - mówiła w "Poranku Dwójki" kuratorka Anna Litak.
Jerzy Trela w studiu Polskiego Radia
Jerzy Trela w studiu Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR
  • Wystawa "Jerzy Trela - Tak to czuję" powstała w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
  • Ekspozycja została przeniesiona do Galerii Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
  • Przed zaplanowanym na Międzynarodowy Dzień Teatru (27.03) wernisażem wystawy rozmawialiśmy z jej kuratorką - Anną Litak.

Wystawa poświęcona Jerzemu Treli powstała w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie - jej kuratorką jest Anna Litak, a kształt plastyczny ekspozycji nadał Tadeusz Smolicki.

Jerzy Trela - Stary Teatr pamięta

- Czas tak szybko mija... W pierwszą rocznicę śmierci (15.05.2023 - przyp. red.) przypomnieliśmy pana Jerzego. Był on związany ze Starym Teatrem prawie 40 lat. Jest to też ikona polskiego aktorstwa i Starego Teatru jako teatru zespołowego. Jest tam wiele osób, które też są twarzami polskiego teatru - podkreślała Anna Litak.

Aktor Jarockiego i Swinarskiego

Jerzy Trela trafił do Starego Teatru w 1970 roku. Był to czas, gdy z krakowską sceną współpracowali tacy legendarni reżyserzy, jak Jerzy Jarocki i Konrad Swinarski. Obaj mieli wielki wpływ na karierę bohatera wystawy "Jerzy Trela - Tak to czuję".

- Wydaje mi się, że mocniejszy wpływ miał Swinarski. W tym sensie, że dwie role Konradów, jedna w "Dziadach" (1973), a druga w "Wyzwoleniu" (1974), spowodowały, że Trela stał się znany jako postać teatru romantycznego, czy neoromantycznego. Występował w tych rolach prawie 10 lat. Był to czas, gdy do Teatru Starego ludzie wręcz pielgrzymowali, do kas ustawiały się olbrzymie kolejki - wspominała kuratorka.

Posłuchaj
15:28 Poranek Dwójki litak 27.03.2024.mp3 Rozmowa z Anną Litak, kuratorką wystawy "Jerzy Trela - Tak to czuję" (Poranek Dwójki) 

Wystawa "Jerzy Trela - Tak to czuję" została przeniesiona z Teatru Starego do Galerii Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, gdzie wypełniła całą dostępną przestrzeń. Wernisaż ekspozycji zaplanowano na 27 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Teatru.

Posłuchaj
10:10 Poranek Dwójki Skrzywanek 27.03.2024.mp3 Rozmowa z Jakubem Skrzywankiem, autorem polskiego orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru (Poranek Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Anna Litak (kuratorka wystawy "Jerzy Trela - Tak to czuję")

Data emisji: 27.03.2024

Godz. emisji: 9.30

mo/pg/wmkor

Czytaj także

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 05:55
– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Trela – aktor, który z wielkimi grał u wielkich

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 14:20
To spotkanie w audycji "W antrakcie" poświęcone było sylwetce Jerzego Treli, wybitnego, charyzmatycznego aktora, słynnego Konrada w "Dziadach" Konrada Swinarskiego. Pierwszą rocznicę śmierci aktora będziemy obchodzili w poniedziałek, 15 maja. 
rozwiń zwiń