Szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków: dziedzictwo lokalne dla nas Polaków jest najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 13:42
- Deklarujemy, że zabytki są dla nas bardzo ważne. Jednak na pytanie, jak oceniamy swoją wiedzę o zabytkach, tylko 3 procent z nas odpowiada, że wysoko. 3 procent do 90 procent, dla których zabytki są ważne. To zabawne - mówił w Dwójce Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Organizatorzy konkursu oczekują, że plakat będzie zachęcać do zwrócenia uwagi na to, jak istotne dla poczucia wspólnotowości są zabytki lokalne
Organizatorzy konkursu oczekują, że plakat będzie zachęcać do zwrócenia uwagi na to, jak istotne dla poczucia wspólnotowości są zabytki lokalneFoto: Jakub Zerdzicki/Shutterstock
  • 18 kwietnia obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
  • "Zabytki na ulice!" - tak nazywa się konkurs organizowany z tej okazji przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.
  • W "Poranku Dwójki" dyrektor Instytutu Michał Laszczkowski mówił także o wynikach ostatnich badań związanych ze stosunkiem Polaków do zabytków.

Przytoczone na wstępie badania Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przeprowadził w ubiegłym roku. Ostatnio Instytut badał z kolei, jaki jest stosunek Polaków do zabytków innych kultur na terenie Polski. Wyniki mogą nastrajać optymistycznie.

Michał Laszczkowski o wnioskach z badań 

- Mam cały czas wrażenie, że my myślimy o sobie znacznie gorzej, niż jest naprawdę. Aż 87 procent Polaków uważa, że w te zabytki państwo koniecznie powinno inwestować, a 68 procent nie widzi różnicy między zabytkami wytworzonymi przez Polaków, a tymi wytworzonymi przez inne narody. Mówię tutaj zarówno o zabytkach na północno-zachodnich terenach dzisiejszej Polski, jak i chociażby o zabytkach wytworzonych przez mniejszości, które kiedyś w Polsce były obecne - tłumaczył Michał Laszczkowski.

"Zabytki na ulice!" - konkurs na plakat

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ogłosił również konkurs na plakat. Okazją jest przypadający 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, a inicjatywa skierowana jest zarówno do profesjonalnych grafików, jak i amatorów.

- Masz talent? Zrób plakat, wyślij go do nas, dostaniesz nagrodę, w tym również nagrodę pieniężną. Przede wszystkim jednak dzięki twojej pracy być może uda się kogoś zachęcić do tego, żeby poznawał zabytki - zachęcał gość Dwójki.


Posłuchaj
15:06 Poranek Dwójki laszczkowski 28.03.2024.mp3 Rozmowa z Michałem Laszczkowskim, dyrektorem Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków (Poranek Dwójki) 

Plakat ma zachęcać do zwrócenia uwagi na to, jak istotne dla poczucia wspólnotowości są zabytki lokalne. Organizatorzy chcą pokazać, że to nie tylko zamki i pałace widywane na fotografiach czy w filmach, ale także kamienice, mosty, parki, które mijamy w drodze do pracy lub szkoły.

Termin nadsyłania prac na konkurs "Zabytki na ulice!" mija 31 marca.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Michał Laszczkowski (dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków)

Data emisji: 28.03.2024

Godz. emisji: 9.35

pg/mo/wmkor

Czytaj także

Co wiemy o zabytkach? Czy warto w nie inwestować?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 09:30
Trwa kolejna odsłona kampanii społecznej pt. "Warto inwestować w zabytki". O jej genezie, znaczeniu i pojmowaniu roli zabytków przez Polaków rozmawiali w "Klubie Trójki" Tomasz Zapert i jego goście.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

MonumentApp - pierwsze takie narzędzie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 19:50
- Zależało nam, żeby dać podstawę do stworzenia dużej sieci społecznościowej, żeby stworzyć podstawowe kilka tysięcy rekordów i co roku poszerzać to sukcesywnie o kolejne tysiące - mówił w Dwójce dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, o mobilnej aplikacji MonumentApp. Narzędzie umożliwia odnalezienie zabytków w swojej okolicy i poznanie ich historii, przygotowanej przez wykwalifikowany zespół redakcyjny.
rozwiń zwiń