„Po kole” – taki tytuł nosi tegoroczny festiwal Wszystkie Mazurki Świata, a dotyczyć będzie wszystkich powyższych zagadnień.
Jak co roku festiwal wypełnią koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich z Polski i z zagranicy, wybitnych muzykantów i ich uczniów. Do tego warsztaty, zajęcia dla dzieci i barwne Targowisko Instrumentów. A na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 20 kapel i taneczne szaleństwo do rana!
Festiwal otworzy w środę koncert laureatów konkursu Stara Tradycja, którego laureatów na naszej antenie wspominali Kuba Borysiak i Andrzej Bieńkowski.
Zagrają w nim i zaśpiewają lokalni mistrzowie (Sławomir Czekalski, Jan Szymański i Bogusława Drzewiecka) oraz cała plejada młodych kontynuatorów muzyki z regionu łódzkiego: kapela Kożuch, Napięcie, Róża Grabowska i Joanna Skowrońska.
Dwa główne koncerty festiwalu 2024 to „Chłopi. Wesele Boryny” (18 kwietnia), oraz chorwacki koncert „Za słońcem” (19 kwietnia). Pierwszy z nich będzie widowiskiem, inspirowanym dawnym obrzędem weselnym z okolic Łowicza. W pieśniach i rytuałach towarzyszących obrzędowi przejścia, jakim jest wesele, jak w soczewce odbija się obraz chłopskiej rzeczywistości sprzed stuleci, odkrywany dziś na nowo przez badaczy i coraz mocniej obecny w świadomości społecznej. Koncert, podobnie jak ostatnio wydana płyta fundacji Muzyka Zakorzeniona, wpisuje się też w dyskusję wokół filmu „Chłopi” – jest próbą rekonstrukcji faktycznego brzmienia muzyki tradycyjnej z Lipiec Reymontowskich.
Wykonawcy koncertu to: KUD „Tomislav” z Donji Andrijevci, czyli 25-osobowa grupa starszych i młodszych śpiewaków i instrumentalistów z chorwackiej Slawonii, Kapela reemigrancka – uczniowie i potomkowie reemigrantów z Ocic na Dolnym Śląsku oraz zespół Łada i Donja Jeka, nowy projekt polsko-chorwacki.
Koncert „Za słońcem” wypełni muzyka tradycyjna Chorwacji. Pojawią się pieśni z różnych okresów historycznych i z różnych regionów Chorwacji, m.in. ze Slawonii i z Północnej Dalmacji, wśród nich te wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO (ojkanie, bećarac). Nie zabraknie też nowszych form wokalnych, wykonywanych chętnie przez młodych ludzi z towarzyszeniem orkiestry tamburicowej i gajd.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Tegoroczna wiosenna edycja festiwalu rozpocznie się w środę, 17 kwietnia.
O godzinie 9.30 o tegorocznym festiwalu Wszystkie Mazurki Świata opowiedzą Jagna Knittel oraz Joanna Skowrońska.
Ponadto w sobotnim Poranku Dwójki:
7.50 Historia Polskiego Folku, kolejna gawęda Wojciecha Ossowskiego
Poznaliśmy listę 11 finalistów najbliższego Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja. Konkurs odbędzie się w ramach 25. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja już za miesiąc, między 16ym a 19ym maja. To dobra okazja, aby przypomnieć genezę tej inicjatywy. Z pomocą śpieszy nasz specjalista od historii polskiego folku, Wojciech Ossowski.
SŁUCHAJ: Początki Nowej Tradycji i Małgorzata Jędruch
Małgorzata Jędruch w towarzystwie zespołu Jana Karpiela-Bułecki
8.10 Od czwartku w Antoninie odbywa się 5. Festiwal Polskiego Radia Chopin, zorganizowany przy współpracy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Temat przewodni tegorocznego wydarzenia to: „U progu romantycznej Europy: rok 1824 i okolice. Beethoven i Chopin”. Przez pięć kolejnych wieczorów wybitni muzycy wykonają programy tematycznie wkomponowane w naczelny temat Festiwalu.
8.30 18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Sprawdzamy, co przygotowało dla zwiedzających Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach
W najbliższy czwartek, 18 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Wśród obiektów, które kojarzą nam się z zabytkami są również takie, których – jako zwiedzający – musimy się nauczyć. To zabytki poprzemysłowe.
I im właśnie poświęcone było spotkanie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Północ województwa świętokrzyskiego, leżąca wzdłuż rzeki Kamiennej, określana jest mianem „żelaznej doliny”.
Jej sercem jest kompletnie zachowany zakład wielkopiecowy w Starachowicach, dzisiejsze muzeum. Tam odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Ochrony Zabytków, poświęcone zabytkom industrialnym:
05:17 _PR2 (mp3) 2024_04_13-08-37-00 starachowice.mp3 Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w Starachowicach
8.50 W cyklu Nasze Niematerialne przybliżamy obyczaj Turków grodziskich.
Dziś w cyklu Nasze Niematerialne odwiedzimy Podkarpacie. „Turki” to potoczna nazwa oddziałów wielkanocnej straży grobowej, które pełnią wartę przy symbolicznych grobach Chrystusa w kościołach od Wielkiego Piątku do Rezurekcji. Na terenie gminy Grodzisko Dolne, działa 6 oddziałów turków, które według tradycji, składać się mogą wyłącznie z kawalerów. Dla podtrzymania żywotności tej unikatowej tradycji wielkanocnej, w 1993 roku Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym zorganizował widowisko pod nazwą „Wielkanocna Parada Straży Grobowych „Turki”. Z czasem zainteresowanie udziałem w niej oddziałów straży wielkanocnych z innych regionów Polski rozszerzyło jej zasięg terytorialny na tyle, że uzyskała ona status ogólnokrajowy. W ubiegłym roku podczas Parady w Biedaczowie udział wzięło 1500 osób.
08:38 _PR2 (mp3) 2024_04_13-08-47-03 turki.mp3 Nasze niematerialne: Turki Grodziskie
9.10 Krajowe Seminaria Etnomuzykologiczne to konferencje organizowane przez stowarzyszenie Polskie Seminarium Etnomuzykologiczne, dające możliwość wymiany doświadczeń i poglądów przedstawicielom różnych dyscyplin naukowych, a także praktykom i miłośnikom muzyki. Tegoroczne seminarium pod hasłem „(Re)emigracje Oswajanie Obcości – Wyzwanie Czy Obciążenie Współczesnej Etnomuzykologii?” rozpocznie się 19 kwietnia. Nam opowiada o nim Ewelina Grygier.
11:42 _PR2 (mp3) 2024_04_13-09-15-07 grygier.mp3 Ewelina Grygier zaprasza na Krajowe Seminaria Etnomuzykologiczne
PLAYLISTA
- Maxwell Quartet Fiserrow Noose & The Gilles
- Aoife O’Donovan All My Friends
- 28 HrayBery Napywalas matinoika
- Ludwig van Beethoven Triple Concerto in C Major, Op. 56: II. Largo
- Kenneth Tay, Uniwersity of Glasgow Chapel Choir Ave Regina Caelorum
- Piotr Damasiewicz Into The Roots Unoso się chmury
- J.S.Bach, Koncert skrzypcowy g-moll BWV 1056 cz. I
- J.S. Bach Koncert skrzypcowy g-moll BWV 1056 cz I
- Fryderyk Chopin, Leszek Możdżer Prelude no. 26 in A-Flat Major
- Rufous Nightjar Red Robin
- Aziza Brahim Marhabna
- Kożuch Od Klejnasa
- Samba Toure Instrumental
- Blanca Altable Under the Sea
- Ewelina Grygier Blue Jig / Trip To Pakistan
- Napięcie Wirujący
- Janusz Prusinowski Trio Serce
- Sara Watkins, Nickel Creek Shadows on the Trail
- Oscar Isaac, Marcus Mumford Fare Thee Well
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadziła: Aleksandra Faryńska
Data emisji: 13.04.2024
Godzina emisji: 9.30