Wystawa kolekcji Zachęty "Łzy szczęścia". "To refleksja na temat miejsca i czasu, w którym jesteśmy"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 14:34
Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki przygotowała największą wystawę swojej kolekcji. O szczegółach tego wydarzenia opowiedzieli nam w Programie 2 Polskiego Radia kuratorzy wystawy: Maria Brewińska i Michał Jachuła oraz artystka Katarzyna Kozyra.
W Zachęcie można oglądać wystawę Łzy szczęścia
W Zachęcie można oglądać wystawę "Łzy szczęścia"Foto: Shutterstock/Mehdi Kasumov
  • Wystawa "Łzy szczęścia" prezentowana jest od 8 czerwca do 15 września 2024 roku.
  • W Zachęcie prezentowanych jest ponad 3 tys. obiektów.

Na wystawie kolekcji Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki "Łzy szczęścia" znajdziemy prace Zofii Kulik, Goshki Macugi, Joanny Piotrowskiej, Moniki Sosnowskiej, Aliny Szapocznikow, Piotra Uklańskiego i wielu innych spośród najważniejszych twórców sztuki polskiej XX i XXI wieku.

Historia Zachęty

Maria Brewińska - kurator wystawy - powiedziała, że dzieła prezentowane przez galerię musiały być kompletowane od zera. - Historia Zachęty jest skomplikowana. Po wojnie część zbiorów została przekazana do Muzeum Narodowego i innych instytucji. Ta kolekcja była później tworzona od nowa - wyjaśniła kuratorka wystawy.

- Nie jest to gigantyczna kolekcja, bo Zachęta nie ma na to miejsca. Jest tutaj ponad 3 tys. obiektów, ale nie możemy ich już więcej gromadzić. Jesteśmy w starym budynku z 1902 roku i mamy magazyny takie, jakie były kiedyś - dodała.

 Sztuka krytyczna

Michał Jachuła, który również jest kuratorem wystawy, powiedział, że w Zachęcie możemy oglądać przede wszystkim dzieła z końcówki ubiegłego stulecia. - Ta wystawa jest refleksją na temat miejsca i czasu, w którym jesteśmy. Odnosimy się w niej najbardziej do sztuki lat 90., która jest najlepiej reprezentowaną sztuką XX wieku w kolekcji Zachęty - zdradził. 

- To czas związany ze sztuką krytyczną, która w tamtym momencie była dosyć kontrowersyjna i budziła wiele emocji. Wydaje mi się, że jest tak do dzisiaj, choć jest inaczej już odczytywana - ocenił.

Powrót do swojej twórczości

Katarzyna Kozyra, której instalację również można podziwiać w Zachęcie, opowiedziała, że teraz może patrzeć na wszystko z odpowiednim dystansem. - Dawno nie widziałam instalacji "Święto wiosny", choć trzy lata temu była w Krakowie. Wtedy jednak tak mnie nie obchodziła jak tutaj, kiedy zobaczyłam ją znowu zainstalowaną. Pomyślałam sobie, że dobrze, iż minęło tyle czasu, bo mogą ją teraz oglądać bardziej jak widz - powiedziała.

- Stwierdziłam, że jest to super praca. Kiedyś miałam co do tego wątpliwości. Byłam tak zapracowana, że już sama nie wiedziałam, czy jest to fajne, czy nie. Teraz widzę, że fajne - dodała.


Posłuchaj
06:31 _PR2 (mp3) 2024_06_10-08-08-23.mp3 Kuratorzy o wystawie "Łzy szczęścia" w Zachęcie (Poranek Dwójki)

 

***

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 10.06.2024

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

dz/wmkor

Czytaj także

Przegląd gruzińskiej sztuki. Wystawa "Złote runo. Sztuka Gruzji"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 17:32
W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można wystawę "Złote runo - sztuka Gruzji". W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia opowiedzieli o niej prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK, oraz prof. Mirosław Piotr Kruk - bizantynolog i kurator wystawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Łzy szczęścia” — największa wystawa prac z kolekcji warszawskiej Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 16:55
Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt prac z ostatnich kilku dekad, w tym dzieła ikoniczne dla polskiej historii sztuki, a także związane z przełomowymi wydarzeniami w historii galerii.  
rozwiń zwiń