Jazz Po Polsku "Dookoła Świata". Japońska publiczność oczarowana polskim trio

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 12:13
Japońska przygoda grupy Lemańczyk/Golicki/Sarnecki powoli dobiega do końca. Wkrótce trio pożegna się z Japonią. Za muzykami kilka wspaniałych muzycznych wieczorów, między innymi w kameralnym klubie Haremame w Tokio, a także jam session w Nagoi. Jednak artyści najbardziej zapamiętali wieczór w Ena, w położonym w górach Teatrze Gomoza, w którym na co dzień wystawiane są sztuki tradycyjnego teatru kabuki.
Trio LemańczykGolickiSarnecki wystąpili w Ena w położonym w górach teatrze Gomoza, w którym na co dzień wystawiane są sztuki teatru kabuki
Trio Lemańczyk/Golicki/Sarnecki wystąpili w Ena w położonym w górach teatrze Gomoza, w którym na co dzień wystawiane są sztuki teatru kabukiFoto: Krzysztof Dziuba / Polskie Radio

Skąd polski jazz w Ena – mało znanej, japońskiej miejscowości? Okazuje się, że to małe miasteczko w prefekturze Gifu na wyspie Honshū prowadzi ścisłą współpracę z partnerami z Polski w różnych dziedzinach. W czasie olimpiady w Tokio w 2021 roku znajdował się tu nawet obóz polskich kajakarzy. Ponadto lokalne muzeum Nakasendo Hiroshige ściśle współpracuje z Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie. W Ena kilkukrotnie występował też Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Posłuchaj relacji z Japonii na podcasty.polskieradio.pl >>>

Dlatego w Ena nie mogło zabraknąć jazzowego trio z Polski. Sarnecki/Golicki/Lemańczyk wystąpili w Teatrze Kabuki Gomoza. Budynek, wzniesiony w tradycyjnym stylu, urzeka swoją prostotą i pięknem. Scenę wieńczy charakterystyczne malowidło – potężne sosnowe drzewo, czyli motyw znany z klasycznych przedstawień kabuki. Poruszająca była również atmosfera samego koncertu. Jak podkreślili artyści, grało im się wyjątkowo dobrze.

- Kiedy przed koncertem spojrzałem, kto przyszedł, to włączyło się takie myślenie, czy w ogóle powinniśmy tu być, czy nasza muzyka w jakikolwiek sposób może poruszyć tych ludzi. Może oni woleliby usłyszeć jakieś rzewne pieśni z czasów ich młodości, w stylu japońskim? Okazało się jednak, że graliśmy dokładnie to, co lubimy grać, a ludzie reagują entuzjastycznie, jakby doskonale wiedzieli, co się dzieje. Mieliśmy wrażenie, że gramy dla publiczności jazzowej - mówił jeden z muzyków. 

Czytaj też:

Japońscy entuzjaści polskiego jazzu

Jednym z gości na koncercie był Hiroaki Ichinose - wielki entuzjasta jazzu, który w rozmowie z Krzysztofem Dziubą przyznał, że w swojej kolekcji ma ponad dziesięć tysięcy płyt. - Cieszę się szczególnie z tego, że mogłem zobaczyć Piotra Lemańczyka, którego płyty mam w swojej kolekcji. Na ten koncert przyjechałem specjalnie z Matsumoto, a to 150 kilometrów stąd - podkreślił.

Lemańczyk/Golicki/Sarnecki Trio czeka jeszcze koncert w Kobe. W sobotę muzycy pożegnają się z Azją występem na Festiwalu Polskim w Tokio.

Projekt JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata / Przystanek Azja" jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Program 2 Polskiego Radia.

***

Autor relacji: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 16.05.2025 

Godz. emisji: 7.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

am/pg/k

Czytaj także

Jazz Po Polsku "Dookoła Świata". Jak odbierany jest polski jazz w Japonii?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 08:57
Od kilku dni zabieramy Państwa regularnie do Japonii, a to za sprawą trasy koncertowej Jazz Po Polsku "Dookoła Świata/ Przystanek Azja". Za nami pierwszy koncert w Tokio, zaprezentowany przez Lemańczyk/Golicki/Sarnecki Trio. Całą trasę relacjonuje nasz specjalny wysłannik Krzysztof Dziuba, który podąża za muzykami jazzowymi oraz spotyka się m.in. z japońskimi artystami i ludźmi kultury.
rozwiń zwiń