JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" - przystanek Azja

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2025 10:37
Program JAZZ PO POLSKU skupia się na szerokim spektrum możliwości artystów młodego pokolenia i prezentuje je na arenie międzynarodowej. Tegoroczna edycja poświęcona jest Azji. Polscy muzycy wystąpią na trasach koncertowych m.in. w Chinach, Korei, Indiach, Japonii, Pakistanie i Uzbekistanie, o czym w Dwójce opowiedział Krzysztof Dziuba.
Pałac Cesarski w Tokio
Pałac Cesarski w TokioFoto: kylauf/Shutterstock

Program od wielu lat pomaga w nawiązywaniu współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Do tej pory w ramach JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" odbyło się już ponad 170 wydarzeń w 21 krajach. W tym roku muzycy zawitali do Azji. 

>>> Posłuchaj relacji Krzysztofa Dziuby z Tokio

JAZZ PO POLSKU - projekt, który inspiruje 

Jak zaznaczają organizatorzy, projekt inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat w latach 1834-1843. Podczas podróży prowadził badania geologiczne i geograficzne. Znacząco przyczynił się tym samym do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie. 

JAZZ PO POLSKU zawitał do Azji 

Tegoroczna odsłona projektu stanowi podsumowanie obecności polskich twórców na rynku azjatyckim. Do udziału w projekcie zaproszono m.in. Lemańczyk/Golicki/Sarnecki Trio, JAH Trio, Jazzpospolitą, Tomasz Chyła Quintet, Light Star Guiding.

Od kwietnia do grudnia 2025 roku trwać będzie trasa koncertowa artystów, którzy zaprezentują się w największych metropoliach, w tym w Hongkongu, New Delhi, Tokio, Pekinie, Seulu, Szanghaju oraz w wielu innych. Wydarzenia uzupełniać będą warsztaty edukacyjne oraz pokazy filmu "JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata".

Czytaj także:

Trasa koncertowa, jazz i liczne spotkania 

- Będziemy śledzić tę trasę koncertową i zdawać relację nie tylko na antenie, ale też w mediach społecznościowych radiowej Dwójki - relacjonował z Japonii Krzysztof Dziuba. - Za mną pierwszy dzień w Tokio i wizyta w kilku sklepach płytowych. Będziemy tutaj nie tylko słuchać jazzu, ale też gościć w małych jazzowych kawiarenkach. Do kilku z nich zajrzymy wraz z muzykami tria Lemańczyk/Golicki/Sarnecki - powedział.

Projekt JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata / Przystanek Azja" jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Program 2 Polskiego Radia.

***

JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata"

  • Koncerty w ramach projektu JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" odbyły się dotychczas w 21 krajach i są udokumentowane licznymi zdjęciami, nagraniami oraz publikacjami.
  • W ramach projektu powstaje także film dokumentalny w reżyserii Macieja Głowińskiego.
  • Koncerty odbyły się: w Albanii, Austrii, Bangladeszu, Chinach, Chorwacji, Egipcie, Indiach, Indonezji, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Korei, Liwie, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, na Węgrzech i w Wietnamie oraz na Tajwanie.
  • W projekcie wzięło udział ponad 100 muzyków.

*** 

Autor relacji: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 5.05.2025 

Godz. emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki

mat.org./zch/k

Czytaj także

Festiwal Nowa Tradycja 2025. Piotr Kędziorek: przed nami sporo powrotów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2025 10:41
- W tym roku, zwłaszcza w Konkursie Muzyki Folkowej, ale też podczas koncertów gwiazd, będzie sporo powrotów na nasze festiwalowe deski - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Kędziorek, dyrektor Programu 2 i Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które jest organizatorem 26. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Jan Ciesielski i płyta Quantum Trio "No way out". Rozmawia Roch Siciński

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2025 08:30
Mówią o sobie, że są zespołem bez lidera, a saksofonista przyznaje, że potrafi brzmieć bardzo "brudno". Po przerwie wracają z czwartym albumem i z od razu z ciężkimi brzmieniami inspirowanymi... metalem progresywnym. Naszym gościem był Michał Jan Ciesielski saksofonista, kompozytor i reżyser dźwięku.
rozwiń zwiń