REKLAMA

Palestyńczyk demoluje żydowskie mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 18:18
Ali uciekł z rodziną do Berlina z wojny w Libanie. Jego sąsiadem jest rosyjski Żyd – weteran wojenny Alexander. Ali, chcąc przypodobać się nowym kolegom, robi coś, z czego konsekwencji nie zdaje sobie chyba sprawy…
Audio
  • Daniel Strehlau i Ryszard Ronczewski nt. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej
  • Z Piotrem Sommerem o jego twórczości rozmawia Iwona Smolka
Neil Belakhdar, Ryszard Ronczewsk w filmie Kadysz za przyjaciela
Neil Belakhdar, Ryszard Ronczewsk w filmie "Kadysz za przyjaciela" Foto: wjff.pl/mat. promocyjne

We wtorkowym "Poranku" zapowiadaliśmy Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. W tym roku  zaprezentowanych zostanie w sumie 37 obrazów konkursowych, w tym 15 filmów fabularnych i 22 filmy dokumentalne. Są to najnowsze produkcje międzynarodowe. W latach 2011-2012 wszystkie filmy były pokazywane i zdobywały nagrody na kilkunastu najbardziej prestiżowych festiwalach świata, większość z nich nie była nigdy pokazywana w Polsce. Tegoroczny festiwal dedykowany jest Ethanowi i Joelowi Coenom, którym została przyznana Honorowa Kamera Dawida 2012 za odwagę i wnikliwość w pokazywaniu tematyki żydowskiej oraz unikatowy wkład w światową kinematografię.
Filmem otwarcia będzie "Zagubiony czas" w reż. Anny Justice. Opowiada on niesamowitą historię miłości Żydówki i Polaka, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym. Po udanej ucieczce muszą się jednak rozdzielić. Czy jeszcze kiedyś się spotkają?

Naszymi gośćmi byli: Daniel Strehlau - dyrektor festiwalu i Ryszard Ronczewski - aktor, odtwórca głównej roli w  filmie "Kadysz za przyjaciela" (to słodko-gorzka opowieść o współczesnych relacjach Żydów i Palestyńczyków na przykładzie Aleksandra i Aliego - mieszkańców Berlina).
Przedstawiliśmy również jednego z gości Festiwalu Conrada - Piotra Sommera. Jego poezja i twórczość translatorska wyznaczyła nową jakość w poezji polskiej. Znajdujemy u niego czułą uwagę dla rzeczy powszednich, chęć uwznioślenia zwykłych sytuacji, kontrapunktowaną przez obracanie patosu codzienności w żart. Sommer staje się antropologiem języka, lubi jego muzykę, i szukając jej, bawi się, wyginając składnię, zderzając słowa oraz intonacje z rozmaitych repertuarów języka, niskiego i wysokiego. Jego poezja to często teatr głosów podsłuchanych i różnych gatunków mowy, co w połączeniu z przywiązaniem do konkretu, wyróżnia ją i czyni rozpoznawalną. Właściwa jego poezji dykcja – bliska codzienności oraz mówionemu językowi, nazywana czasem głośnym myśleniem – w znaczący sposób wpłynęła na młodą polską poezję lat 90.  
Audycja Izabeli Żukowskiej.
23 października (wtorek)

Czytaj także

Festiwal Conrada w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 11:19
Transmisja wideo ze spotkania z Orhanem Pamukiem. Komentarze, relacje, rozmowy. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na krakowski Festiwal Conrada, wielkie święto literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamuk współczesnym Conradem?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 17:35
- Traktowany przez media jako dyżurny intelektualista świata, dla nas jest przede wszystkim pisarzem, który swobodnie porusza się między światem wschodnim a zachodnim - mówił profesor Michał Paweł Markowski, dyrektor krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń