W Łodzi będzie Izajasz

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 20:00
W czwartkowym Poranku Dwójki rozmawiamy o IX Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Indywidualności Muzycznych "Tansman 2012"
Audio
Wielka Synagoga w Łodzi
Wielka Synagoga w ŁodziFoto: Wikimedia/domena publiczna

Oratorium "Prorok Izajasz", które otworzy festiwal, prawykonane było w Tel Awiwie i Jerozolimie z okazji 10-lecia państwa Izrael, w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Żydów w USA oraz w Łodzi w ramach obchodów 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Teraz z inicjatywy Stowarzyszenia Promocji Kultury im. A. Tansmana utwór zabrzmi na festiwalu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina. W partii solowej usłyszymy wybitnego polskiego tenora - Rafała Bartmińskiego. Premierowo w Polsce, 10 listopada, zabrzmi muzyka wybitnego polskiego dyrygenta i kompozytora Pawła Kleckiego, skomponowana do słów Juliana Tuwima i dedykowana Aleksandrowi Tansmanowi. W koncercie wystąpi wybitna polska śpiewaczka - Urszula Kryger.
Zobacz więcej
Naszym gościem był dyrektor festiwalu Andrzej Wendland, który o idei tegorocznego festiwalu opowiadał tak: - Od początku towarzyszy nam pewna myśl: filozofia muzyczna Aleksandra Tansmana. Tym razem to jest Tansman w kontekstach tradycja i nowoczesność.
Rozmawialiśmy również z Kamą Grott o koncercie Kama Grott Movie Project, który zostanie zaprezentowany podczas Europejskiego Festiwalu Muzycznego oraz o jej najnowszej płycie.
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.
8 listopada (czwartek)

Czytaj także

Tansman 2012

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 19:22
IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych odbędzie się w Łodzi w dniach 9-20 listopada.
rozwiń zwiń