Święto niezwykłych zeszytów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 18:19
We wtorkowym poranku Poranka Dwójki powiemy o jubileuszu "Zeszytów Literackich. Pierwszy numer pisma ukazał się trzydzieści lat temu...
Audio
  • Marek Zagańczyk o jubileuszu "Zeszytów literackich"
  • Rozmowa z laureatami Gali Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2012
Grafika jubileuszowa ZL, źr. www.facebook.comzeszyty
Grafika jubileuszowa "ZL", źr. www.facebook.com/zeszyty

Kwartalnik powstał w Paryżu w roku 1982, numer 1 ukazał się w styczniu 1983, w Polsce publikowany od roku 1990, siedziba redakcji mieści się w Warszawie od roku 1992. Od 1 kwietnia 2005 wydawcą kwartalnika "Zeszyty Literackie" jest Fundacja Zeszytów Literackich, która publikuje też książki.

Wieczorem, 17 grudnia, w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się gala którą poprowadził Andrzej Seweryn. Wieczór wypełniły rozmowy o literaturze, debata zespołu redakcyjnego z udziałem Katarzyny Janowskiej i Adama Michnika, a także występ Grzegorza Turnaua.
Gościem Poranka był zastępca redaktora naczelnego "Zeszytów Literackich" Marek Zagańczyk.
Poza tym w audycji relacja z  Gali Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2012.
Ponadto: przegląd prasy, kalendarium i piosenka z rekomendacją. W tym tygodniu piosenki poleca aktorka Weronika Nockowska. Nie zabraknie również płyty tygodnia, którą jest album wydawnictwa CD Accor, na którym znajdują się Kantaty Nicoli Porpory wykonywane przez Artura Stefanowicza z towarzyszeniem zespołu Ensemble Club Europa.
Zapraszała  Izabela Żukowska

18 grudnia (wtorek)

Czytaj także

Inne życie Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 09:22
Przywołujemy cienie wielkich postaci polskiej kultury 2. poł. XX wieku, odkrywamy biografię Iwaszkiewicza, rozmawiamy o Różewiczu - filmowcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być kochanymi, czyli 30 lat "Zeszytów Literackich" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 14:39
- W "Zeszytach" jest gdzieś u źródeł to niezniszczalne przekonanie, że słowo ma jakąś wartość. I w tym czasie, w którym literatura staje się coraz słabiej słyszalna, coraz mniej znaczy, należy jej udzielać wsparcia - mówi prof. Bronisław Maj, współgospodarz jubileuszowego wieczoru w Trójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiersze jak głos Kuronia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 16:00
- Witold Dąbrowski zawsze pisał utwory, które potem mogłem uważać za swój głos - mówił o poecie i działaczu opozycji Jacek Kuroń.
rozwiń zwiń