Jubileusz Krzysztofa Pendereckiego na festiwalu Emanacje

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 14:58
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat oper Krzysztofa Pendereckiego. Podczas Festiwalu Emanacje w Operze Krakowskiej można będzie zobaczyć trzy opery jego autorstwa: "Diabły z Loudun", "Ubu Rex" i "Raj utracony".
Audio
  • Bogusław Nowak i Laco Adamik rozmawiali o krakowskim Festiwalu Emanacje (Poranek Dwójki)
  • Agata Passent opowiadała o Ogólnopolskim Konkursie na interpretację piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej (Poranek Dwójki)
Krzysztof Penderecki dyrygował najlepszymi orkiestrami świata. W sobotę, 29 listopada po raz pierwszy poprowadzi jednak...  Beth Gibbons z Portishead
Krzysztof Penderecki dyrygował najlepszymi orkiestrami świata. W sobotę, 29 listopada po raz pierwszy poprowadzi jednak... Beth Gibbons z Portishead Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

"Diabły z Loudun", które wyreżyserował Laco Adamik to tytuł szczególnie ważny dla Opery, ponieważ premierą tego spektaklu Opera Krakowska otworzyła nowy gmach 13 grudnia 2008 roku. Krakowska inscenizacja została uznana za najlepszy spektakl w 2008 roku przez Kapitułę im. Jana Kiepury.

Na scenie Opery Krakowskiej gościnnie wystąpi Opera Wrocławska ze spektaklem "Raj utracony"  w inscenizacji i reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Premiera spektaklu, która odbyła się 8 maja 2008 roku, została wysoko oceniona nie tylko przez krytyków, lecz także przez samego Krzysztofa Pendereckiego, który nazwał ją najlepszą z dotychczasowych inscenizacji. Opera Bałtycka specjalnie z okazji jubileuszu 80. urodzin wielkiego kompozytora przygotowuje inscenizację spektaklu "Unu Rex". Premiera odbędzie się w przededniu przyjazdu gdańskiego zespołu do Krakowa – 27 września. Gośćmi Tomasza Szachowskiego byli Bogusław Nowak - dyrektor Opery Krakowskiej oraz Laco Adamik - reżyser opery "Diabły z Loudon".

\W audycji rozmawialiśmy także z Agatą Passent na temat Ogólnopolskiego Konkursu na interpretację piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej. W tym roku o nagrody w finale Konkursu Wokalnego zawalczą następujący młodzi wokaliści i wokalistki: Karolina Czarnecka, Aleksandra Długosz, Agata Góral, Justyna Grzywaczyk, Justyna Kunysz, Aleksandra Kwiatkowska, Jakub Pawlak, Paweł Ruszkowski, Julia Rybakowska, Wiktoria Węgrzyn oraz zespół Nieczuli Gentelmani. Finalistów 16. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Pamiętajmy o Osieckiej oceni Jury w składzie: Wojciech Mann, Maja Kleszcz, Wojciech Kępczyński, Ewa Kornecka i Zbigniew Zamachowski. Dyrektorem Artystycznym Konkursu jest Jerzy Satanowski.

W cyklu piosenka z rekomendacją utwory prezentował Bogdan Hołownia. W konkursie "Płyta tygodnia", jest do wygrania album, na którym Isabelle Faust z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Radia Szwedzkiego pod dyrekcją Daniela Hardinga gra Koncerty skrzypcowe Beli Bartoka. Jest to nowe wydawnictwo firmy Harmonia Mundi. Codziennie do wygrania dwa albumy.

Audycję przygotował Tomasz Szachowski.

24 września (wtorek)

Czytaj także

Szklane zwierzęta Zubera

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:38
- Większość artystów tworzy w gorącym szkle. Takich jak ja, pracujących na zimno, jest na świecie najwyżej dziesięć osób - mówił w Dwójce Czesław Zuber. Gościliśmy też dr Barbarę Banaś, kuratorkę wystawy rzeźb artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr na taśmie filmowej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 11:30
- Nie wszystkie taśmy się zachowały. Niektóre poszły na ogrodzenie świńskich zagród - mówiła w Dwójce Izabella Cywińska. Przegląd spektakli telewizyjnych jej autorstwa rozpoczyna się w poznańskim Centrum Kultury Zamek.
rozwiń zwiń