Dokumentalny NURT w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o 19. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, na którym po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany zostanie dokument o nieżyjącej włoskiej poetce Aldzie Merini.
Audio
  • Zapowiedź 19. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Zapowiedź 11. Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych (Poranek Dwójki)
Logo 19. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT
Logo 19. Festiwalu Form Dokumentalnych NURTFoto: mat. promocyjne

Podczas dziewięciu pokazów – od 25 do 29 listopada – zaprezentowane zostaną 33 filmy. Projekcjom będą towarzyszyły dyskusje z twórcami filmów i warsztaty artystyczne. Pokazy konkursowe będą się odbywały w Kieleckim Centrum Kultury.
Filmy zakwalifikowane do przeglądu pogrupowano, ze względu na tematykę, w dziewięć pokazów: "Nic się nie stało", "Portrety czasów wyklętych", "Zatopione w pamięci", "Tajemnice Boga", "Widok Krakowa", "Polskie stacje", "Ludzie, obrazy i głosy", "Reżyser! Reżyser!", "Przekręty historii". Interesująco zapowiadają się pokazy specjalne festiwalu. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany będzie dokument o nieżyjącej włoskiej poetce "Alda Merini, kobieta na scenie" (reż. Cosimo Damiano Damato). Tematem filmu jest życie i twórczość Merini, która zmagała się z cieniami własnej osobowości - byłą pacjentką szpitali psychiatrycznych. W Kielcach polską premierę będzie też miał holenderski dokument "DNA marzenia" (reż. Bregtje van der Haak) poświęcony eksperymentom chińskich biogenetyków, badających relację pomiędzy ludzkim DNA i ilorazem inteligencji.
Gośćmi "Poranka Dwójki" byli: Maria Malatyńska z Komisji Artystycznej festiwalu i pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Miklaszewski.
***

W audycji zapowiadaliśmy też 11. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne (25-29.11). Będą one przebiegać pod hasłem "Festiwal Teatru Reportażu”. W ciągu pięciu dni będzie można obejrzeć 10 spektakli z gatunku teatru dokumentalnego, prezentowanych przez artystów z całej Polski. Tym samym organizatorzy zamierzają stworzyć pierwszą edycję festiwalu w całości poświęconą szeroko rozumianej literaturze faktu – biografiom i autobiografiom, reportażowi, fabularyzowanym dokumentom i zjawiskom społecznym, które dzięki udramatyzowaniu, bądź nie, stały się tematem dla teatru. Opowie o nich Piotr Ratajczak – dyrektor artystyczny Teatru w Wałbrzychu.
W audycji nie zabrakło też "Słowa na dzień", kalendarium, informacji kulturalnych, przeglądu prasy oraz "Piosenki  z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera  pisarka Joanna Bator).
Był również konkurs Płyta tygodnia - tym razem do wygrania album, na którym Lang Lang z towarzyszeniem orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simone' a Rattle' a gra koncerty fortepianowe Sergiusza Prokofiewa i Beli Bartoka.
Audycję poprowadził Marcin Pesta.
25 listopada (poniedziałek)

Czytaj także

Śnieżka nie może się obudzić...

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 10:00
W opartym na słynnej baśni filmie Pablo Bergera książę ucieka przed królewną, a Śnieżka pozostaje uśpiona w gabinecie osobliwości. - Zakończenie "żyli długo i szczęśliwie" jest dziś niewiarygodne - komentuje literaturoznawca profesor Przemysław Czapliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bracia Quay - architekci dźwięku i przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:00
- Muzyka i dźwięk to dwa kluczowe narzędzia naszej pracy. Pomagają budować narrację w filmach - mówili w Dwójce bracia Stephen i Timothy Quay, wybitni twórcy animacji lalkowych, goście tegorocznego Festiwalu Conrada w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perwersyjna przyjemność apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 14:00
- Fascynacja wizjami katastroficznymi jest wstydliwa, bo mamy świadomość, że te obrazy są umowne, że nas nie dotyczą. Kino jest więc miejscem bezpiecznego schronienia - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń