Instytut Mickiewicza otwiera się na Filipiny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 13:15
- Mieszka tam duża grupa chrześcijan zafascynowanych polską kulturą przez postać Jana Pawła II i siostry Faustyny Kowalskiej - mówił w Dwójce nowy szef IAM Krzysztof Olendzki.
Audio
  • Krzysztof Olendzki o nowych planach Instytutu Adama Mickiewicza (Poranek Dwójki)
Filipiny to jedyny azjatycki kraj, gdzie katolicy stanowią większość i gdzie milionowe tłumy witały papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do tego kraju w 1981 i 1995 roku
Filipiny to jedyny azjatycki kraj, gdzie katolicy stanowią większość i gdzie milionowe tłumy witały papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do tego kraju w 1981 i 1995 rokuFoto: PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Gość "Poranka Dwójki" opowiadał o nowych kierunkach promocji polskiej kultury za granicą. - Mamy interesujący program dalekowschodni, w który postaramy się włączyć Wietnam i Filipiny - opowiadał Krzysztof Olendzki. 

Szef IAM podkreślał, że Wietnam jest atrakcyjny ze względu na liczną diasporę Wietnamczyków w Polsce, ale też dużą grupę obywateli tego kraju, którzy mają za sobą studia na polskich uniwersytetach. Z kolei z Filipinami łączy nas postać papieża Polaka i religia. - To też są nośniki zagranicznej promocji Polski. My sobie z tego nie zdajemy spraw, myśląc tylko o kulturze transgresywnej i nowoczesnej, a to jest tylko jeden z elementów kultury.

Krzysztof Olendzki wyznał też, że wie jak prowadzić kulturalną współpracę z Rosją. Jednym z niewykorzystanych jego zdaniem wątków tego dialogu mogłyby być postacie Polaków związanych z Sankt Petersburgiem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Olendzki (szef IAM)

Data emisji: 14.09.2016

Godzina emisji: 8.10

bch/mc

Czytaj także

Jaki będzie teraz Instytut Adama Mickiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 07:00
O zmianę dyrektora IAM zapytaliśmy zwolnionego z tego stanowiska Pawła Potoroczyna, nowego szefa instytucji Krzysztofa Olendzkiego oraz wiceministra kultury Jarosława Sellina.
rozwiń zwiń