"Miazmat", czyli próba rekonstrukcji wizji Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 10:00
- Tworząc ten film inspirowałem się traktatem estetycznym Stanisława Ignacego Witkiewicza i jednym z jego obrazów, który w pewien sposób ożywiłem. Chciałem stworzyć historię powstawania tego dzieła – mówił w Dwójce Klaudiusz Wesołowski.
Audio
  • Witkacowskie inspiracje Klaudiusza Wesołowskiego (Poranek Dwójki)

Gościem "Poranka Dwójki" był reżyser filmu "Miazmat" będącego próbą wskrzeszenia za pomocą nowoczesnych technik komputerowych, estetyki teorii Czystej Formy znanego artysty, filozofa i teoretyka sztuki. Wyprodukowany przez Platige Image czterominutowy, animowany film krótkometrażowy w reżyserii Klaudiusza Wesołowskiego, otrzymał nominację do konkursu Siggraph Computer Animation Festival. Obraz jest inspirowany "Kompozycją" Witkacego.


plakat_mif_2018_1200.jpg
"Młodzi i film 2018". Debiutanci w blokach startowych

- Mój film jest próbą odtworzenia wizji, jaką Witkacy mógł mieć podczas malowania tego obrazu. To wyobrażenie mogło być bardzo wyraźne, a ja bawiłem się w jego rekonstruktora, który próbuje wejść w umysł artysty starjąc się zrozumieć, co przeżywał i myślał - powiedział gość audycji.

Jak bardzo sugestywne, dwuwymiarowe obrazy poruszające wyobraźnię sprawdzają się w wirtualnej rzeczywistości animacji komputerowej? - Zrobiłem kawał Witkacemu, dla którego malarstwo nie powinno być przestrzenne. Miało być płaskie. On tworząc teorię czystej formy był na swoje czasy bardzo nowatorski, bardzo odważny. Nie bał się głosić swoich kontrowersyjnych idei i dlatego myślę, że mój film jest utrzymany w jego duchu - przekonywał Klaudiusz Wesołowski. 

Jak długo pracuje się nad niezwykle efektowną animacją, która trwa zaledwie kilka minut? Na czym polega wyjątkowość zastosowanej w filmie grafiki trójwymiarowej? Jaką wagę dla artysty ma nominacja Siggraph Computer Animation Festival? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Klaudiusz Wesołowski (reżyser filmu "Miazmat")

Data emisji: 9.07.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mko


Czytaj także

Sen nastolatka i poszukiwanie tożsamości. "Ederly" Piotra Dumały

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 19:40
- Wydaje mi się, że nie miałem dwudziestu lat, gdy jakiś sen w liceum się pojawił, o młodzieńcu w moim wieku, który wraca do domu i tam go biorą za kogoś innego - wspominał Piotr Dumała, opowiadając o genezie swojego najnowszego filmu "Ederly".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Giersz. Od klasycznej kreski do plamy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 20:00
- Rysunek zawsze mnie denerwował, a podobały mi się bardzo animacyjne szkice. Zrezygnowałem więc z klasycznej kreski na rzecz szkicu, a pędzel dał mi jeszcze więcej rozmachu i swobody - wspomina w Dwójce Witold Giersz, wybitny twórca filmu animowanego, laureat tegorocznego Smoka Smoków za całokształt twórczości.
rozwiń zwiń