X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witold Giersz. Od klasycznej kreski do plamy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 20:00
- Rysunek zawsze mnie denerwował, a podobały mi się bardzo animacyjne szkice. Zrezygnowałem więc z klasycznej kreski na rzecz szkicu, a pędzel dał mi jeszcze więcej rozmachu i swobody - wspomina w Dwójce Witold Giersz, wybitny twórca filmu animowanego, laureat tegorocznego Smoka Smoków za całokształt twórczości.
Audio
  • Witold Giersz - o tworzeniu animacji i drodze twórczej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wacharin Nanakorn/Shutterstock.com

Witold Giersz Każdy animator powinien mieć pewne wrodzone predyspozycje do uprawiania tego zajęcia. Musi umieć obserwować świat i ruch wokół niego. To bardzo pomaga w animowaniu

Witold Giersz, który w tym roku obchodzi 90-lecie urodzin, jest autorem takich animacji jak m.in. "Czerwone i czarne", "Mały western", "Oczekiwanie ", "Koń, "Wspaniały marsz", "Stary cowboy" i "Pożar". Jest też współautorem pełnometrażowego filmu rysunkowego "Proszę słonia" i współtwórcą Studia Miniatur Filmowych. Jak zareagował na informację o przyznaniu mu Smoka Smoków, najwyższej nagrody Krakowskiego Festiwalu Filmowego? - Cieszę się podwójnie, bo otrzymam ją razem z Danielem Szczechurą (reżyserem i scenarzystą filmów animowanych, scenografem). Bardzo miłe jest, że wspólnie będziemy mogli podsumować zarówno jego, jak i mój dorobek - mówi Witold Giersz.

Rozmawiając z Anną Fuksiewicz, mistrz animacji opowiada o początkach swojej pracy twórczej, na rzecz której zrezygnował ze studiowania ekonomii. - Zawsze chciałem iść na Akademię Sztuk Pięknych. Moja rodzina twierdziła jednak, że malarze cenieni są dopiero po śmierci - wspomina Witold Giersz. Okazja na spełnienie jego artystycznych aspiracji zdarzyła się w pierwszej połowie lat 50. - Wtedy z Katowic przeniosłem się do Bielska-Białej, bo poszukiwali tam rysowników do nowo otwartego Studia Filmów Rysunkowych - opowiada artysta.

Witold Giersz Jeśli maluje się postaci swobodnymi maźnięciami, to naturalne jest, że kolory można na koniec wlać do odpowiednich buteleczek

W Dwójce Witold Giersz tłumaczy też, dlaczego zawsze traktuje poważnie młodych widzów, ile czasu zajmuje mu stworzenie jednego filmu oraz jak w swoim ostatnim dziele zatytułowanym "Signum" wraca do czasów jaskiniowców i ich naskalnych rysunków. A jak w jego animacjach funkcjonuje dźwięk i muzyka? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: Witold Giersz (reżyser, animator, autor projektów plastycznych, scenarzysta filmów animowanych)

Data emisji: 9.03.2017

Godzina emisji: 18.00

jsz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koziołek Matołek i inni jubilaci ze Studia Miniatur

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 15:00
Studio Miniatur Filmowych w Warszawie skończyło 60 lat. To stamtąd pochodzą "Koziołek Matołek", "Pomysłowy Dobromir", "Proszę Słonia" czy "Mami fatale". - Zagraniczna krytyka pisała o polskiej szkole animacji - mówi reżyser i animator Witold Giersz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka filmowego obrazu według Pawła Dyllusa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 11:00
- Z działaniami filmowymi jest tak jak z rysowaniem. Im więcej rysujesz, tym bardziej jesteś przekonany o tym, że to, co tworzysz, jest wprawne, ma zdecydowane pociągnięcia - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Dyllus, autor zdjęć do filmu w reżyserii Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą", za które otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.  
rozwiń zwiń