Wojciech Chmielarz: moje książki mówią o losach zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 12:00
- Zanim zacząłem pracę nad "Żmijowiskiem", zrozumiałem, że kryminału nie trzeba pisać na podstawie przygód policjanta, ale też na kanwie codziennych problemów - mówił w "Poranku Dwójki" pisarz, którego najnowsza książka "Rana" właśnie się ukazała. 
Audio
  • Wojciech Chmielarz opowiada o swojej najnowszej książce pt. "Rana" (Poranek Dwójki)

Wojciech Chmielarz - pisarz, dziennikarz, jeden z najwyżej ocenianych i najchętniej czytanych współczesnych autorów - za swoje teksty otrzymał m.in. Nagrodę Wilkiego Kalibru (za powieść "Przejęcie" o losach Jakuba Mordki) czy Złoty Pocisk - za najlepszy kryminał 2018 roku, czyli "Żmijowisko". Powieść ta już niedługo pojawi się na małych ekranach w formie serialu, w którym główną rolę Arka, ojca szukającego zaginionej córki, zagra Paweł Domagała. W pozostałych rolach wystąpią Agnieszka Zulewska, Cezary Pazura, Piotr Stramowski, Wojciech Zieliński, Marta Malikowska, Joachim Lamża czy Davina Reeves-Ciara.

W audycji Wojciech Chmielarz, który jest również współautorem scenariusza do tej ekranizacji, przyznał, że praca ta różniła się znacząco od samego procesu pisania książki. - Napisanie scenariusza rządzi się innymi zasadami, językiem. Pewne rzeczy, które sprawdzają się w literaturze, jak np. monologii wewnętrzne, są niemożliwe do oddania w filmie. 

Autor dodał, że nie tylko z tego powodu "Żmijowisko" odmieniło jego spojrzenie na literaturę. - Zdecydowanie stanowi nowy rozdział w mojej pracy twórczej - przyznał w audycji Wojciech Chmielarz. - Zaczęło się, gdy przygotowywałem pomysł fabuły. Pomyślałem, że kryminał jest bardzo bogatym gatunkiem, w którym można powiedzieć wiele ciekawych historii, niekoniecznie o policjantach. Postanowiłem opisać historię zwykłych ludzi, którzy mierzą się z codziennymi życiowymi problemami i przy okazji wplątani są w aferę kryminalną.

Jak twierdzi sam autor, z tego względu trudno jednoznacznie przyporządkować jego twórczość do jednego gatunku literackiego. - Najbliżej mi do czegoś, co można nazwać thrillerem psychologicznym albo "mystery drama", dramatem tajemnic. W tym stylu urzymana jest też "Rana", ktorej akcja rozgrywa się zimą w jednej z warszawskich szkół. 

"Najpierw pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka Elżbieta próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć. Ale jej ciało znika...", czytamy w opisie książki. Jak zapowiedział w rozmowie Wojciech Chmielarz, najprawdopodobniej i tę fabułę zobaczymy wkrótce na ekranie. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Chmielarz (pisarz)

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 8.30

at/bch

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: dzięki takim jak Wojtek Chmielarz, nie muszę już pisać kryminałów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 09:00
- Sporo ludzi mnie pyta, czemu nie piszę kryminałów, na co odpowiadam niezmiennie, że nie muszę, ponieważ koledzy piszą świetne książki. Na przykład Wojtek Chmielarz - mówił w Dwójce Zygmunt Miłoszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna z bliska. Opowieści reporterów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 14:52
W "Poranku Dwójki" zapraszamy na spotkanie z Honoratą Zapaśnik, autorką publikacji "Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali​".
rozwiń zwiń