Pablopavo: "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania" to książka, która powinna być w każdym polskim domu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 16:42
- Poza oczywistym walorem, że są tu te najbardziej znane opowiadania, jak "Książę Nocy", "Benek Kwiaciarz" czy "Wesele raz jeszcze", wdowa po pisarzu i redaktor Masłoń dokonali wyboru, który pokazuje jak niejednoznaczny był to autor - mówił o wydanym niedawno zbiorze opowiadań Marka Nowakowskiego muzyk i pisarz.
Audio
  • Paweł "Pablopavo" Sołtys poleca opowiadania Marka Nowakowskiego (Poranek Dwójki)
  • Paweł "Pablopavo" Sołtys poleca książkę "Sonnenberg" Krzysztofa Vargi (Poranek Dwójki)
  • Pablopavo poleca wystawę "Afro PRL"w warszawskim Domu Spotkań w Historią (Poranek Dwójki)
  • Pablopavo poleca książkę Zbigniewa Rokity "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium" (Poranek Dwójki)
  • Paweł Sołtys poleca tom poezji Marcina Sendeckiego "11 przypisów do "22" oraz 33 inne obiekty tekstowe" (Poranek Dwójki)
  • Pablopavo poleca warszawski "Klub Komediowy" (Poranek Dwójki)
Pawel Sołtys (Pablopavo)
Pawel Sołtys (Pablopavo) Foto: Grzegorz Śledź/PR2

nowakowski_1200.jpg
Paweł Sołtys i The best of Marek Nowakowski

Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa ISKRY, nosi tytuł "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania". - Tu oczywiście można się spierać, bo spuścizna pana Marka jest tak ogromna, że pewnie można by cztery takie książki złożyć - podkreślał Paweł "Poblopavo" Sołtys.

Muzyk zauważył, że Marek Nowakowski często ma łatkę pisarza, który pisał tylko o Warszawie i ludziach z marginesu. - To nieprawda i myślę, że ta książka, to świetna okazja, żeby rozpocząć przygodę z tym autorem, a potem sięgać już po zbiory, które wychodziły przez lata. Z drugiej strony dla mnie, jako dla stałego czytelnika pana Marka, to taki zbiór, który zawsze można mieć pod ręką, jak ma się ochotę na taki typ prozy - stwierdził tegoroczny laureat Nagrody im. M. Nowakowskiego za tom opowiadań "Mikrotyki".

W ramach cyklu rekomendecji "Poranka Dwójki" Paweł Sołtys polecał m.in. książkę "Sonnenberg" Krzysztofa Vargi oraz wystawę "Afro PRL. Wizerunek Afrykanów w polskiej fotografii prasowej 1955–1989" w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

***

Gość: Paweł "Poblopavo" Sołtys (piosenkarz, autor tekstów, autor zbioru opowiadań "Mikrotyki")

Data emisji: 23-28.04.2018

Godzina emisji: 8.00

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

Maciej Szajkowski: "Mitologia Słowian" powinna być lekturą w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 09:27
- W latach 80. pojawiła się wspaniała seria poświęcona mitologiom świata. Wśród niezwykłych pozycji odwołujących się do mitologii hetyckiej Anatolii, starożytnego Egiptu, Grecji, Italii, Japonii, Mezopotamii, mitologii Celtów, Ameryki prekolumbijskiej, mitologii indyjskiej czy wreszcie Czarnej Afryki mamy prawdziwy diament - mówi o "Mitologii Słowian" Maciej Szajkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Chmielarz: chyba każdy przechodzi etap fascynacji Tomem Waitsem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 09:00
- Długo musiałem się zastanowić, co muzycznego Państwu polecić. Przepraszam, jeśli pojadę sztampą, ale wybrałem artystę, który pojawia się na pewnym etapie życia u wielu osób. To Tom Waits - mówił w Dwójce pisarz Wojciech Chmielarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Dehnel: to była bodaj najsłynniejsza sprawa kryminalna międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 09:57
- Cezary Łazarewicz nie rozstrzyga w swojej pracy, czy Gorgonowa była winna, czy nie. On przede wszystkim pokazuje tę sprawę na szerokim tle społecznym - mówił w Dwójce Jacek Dehnel o książce "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej".
rozwiń zwiń