Szymon Nehring: powrót do takiego Chopina to ciekawe doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:05
- Teraz gram głównie Chopina późnego, dlatego chętnie wrócę do tych wczesnych utworów. To są eksperymenty, które czasem nie są jeszcze poparte doświadczeniem i pełnym przekonaniem o tym, co się pisze. Jest to jakże ważne dla każdego kompozytora czy wykonawcy, żeby właśnie eksperymentować i nie bać się tego robić - mówił w Dwójce pianista.
Audio
  • Szymon Nehring o swoim występie podczas festiwalu "Wokół Józefa Elsnera" (Poranek Dwójki)

Szymon Nehring to jedyny Polak, który otrzymał pierwszą nagrodę podczas jednego z najważniejszych wydarzeń pianistycznych - na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie. Ogromny rozgłos przyniósł mu Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którego finalistą został w 2015 roku. Od tego momentu jego kariera nabrała rozpędu. Koncertuje na całym świecie, a już w najbliższą sobotę (7.09) zagra na koncercie w pięknej scenerii Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Będzie to jedno z wydarzeń festiwalu "Wokół Józefa Elsnera", podczas którego prezentowane są młodzieńcze kompozycje Chopina, które powstawały pod opieką doskonałego nauczyciela - patrona wydarzenia.

Co pojawi się w programie recitalu Szymona Nehringa? Jakie koncerty czekają pianistę jesienią? Czego nauczył się podczas studiów w Stanach Zjednoczonych? Kiedy ukaże się następna płyta artysty? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Szymon Nehring (pianista)

Data emisji: 5.09.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mko

Czytaj także

Szymon Nehring: myślę o orkiestrze jak o atłasowej chustce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 08:00
- Jest to koncert napisany głównie pianistycznie i ta orkiestracja żartobliwie bywa nawet przyrównywana do harmonizacji - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o swoim stosunku do Koncertu f-moll Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Nehring: zapomnijcie, że to jest konkurs

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:13
- Trzeba grać dla publiczności, która jest w sali, ostatecznie chodzi o to, żeby mieć przyjemność z dzielenia się muzyką - radził uczestnikom Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Szymon Nehring.
rozwiń zwiń