Wiesław Ochman: zacząłem od śpiewania "Chryzantem Złocistych"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 09:00
- Spotkałem kiedyś naszego dozorcę z ulicy Ząbkowskiej nr 48, który powiedział: Wiesiu słyszałem cię w radiu, ładnie śpiewałeś, ale tak cudnie, jak śpiewałeś "Chryzantemy złociste", jak miałeś 4 lata, to się już nie powtórzy - mówił w Dwójce wielki tenor, tegoroczny laureat Nagrody honorowej Koryfeusza Muzyki Polskiej przyznanej przez Kolegium Elektorów za całokształt dokonań artystycznych.
Audio
  • Wiesław Ochman wspomina początki swojej kariery (Poranek Dwójki)

Wiesław Ochman 1200.jpg
Wiesław Ochman: młodzi ludzie śpiewają głośno

W "Poranku Dwójki" Wiesław Ochman wspominał swoje dzieciństwo. Początkowo wydawało się, że zostanie artystą-plastykiem. - Miałem wspaniałą nauczycielkę w szkole podstawowej Jadwigę Chwalińską – Bochonko, która potrafiła rozbudzić w nas różne zainteresowania. Zauważyła, że ja bardzo chętnie rysuje i zdecydowała, żebym pojechał do Bolkowa, gdzie było liceum plastyczne. Najbardziej dumny w życiu jestem z tego, że mając 13 lat, pojechałem sam do Bolkowa, a to były 4 przesiadki, i się nie zgubiłem.

Śpiewak opowiadał, że od studiowania na Akademii Sztuk Pięknych odwiódł go kolega, który podczas jednej z imprez zapytał go, czy byłby w stanie namalować "Bitwę pod Grunwaldem". - Ja skromnie przyznałem, że byłyby poważne kłopoty, więc poszedłem na Akademię Górniczo-Hutniczą, gdzie był zespół Krakus. Zacząłem w nim śpiewać.

W audycji Wiesław Ochman mówił o paradoksie śpiewania, wspominał reżysera Franco Zeffirellego oraz mówił o etosie opery i zasypianiu na scenie.

Wiesław Ochman debiutował w roku 1960 na scenie Opery Śląskiej partią muezina w Casanovie, a już siedem lat później występem w Berlinie rozpoczął trwająca do dziś karierę światową. Oklaskiwała go publiczność w mediolańskiej La Scali, w Nowym Jorku - w Metropolitan Opera, operach w Buenos Aires, Paryżu, Rzymie, Wiedniu... Występuje z orkiestrami prowadzonymi przez najbardziej uznanych dyrygentów świata.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Wiesław Ochman (śpiewak)

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 7.00

bch/am

Czytaj także

Tomasz Konieczny: Wotan to moja życiowa partia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 19:05
- W trzecim roku mojej pracy w Wiedniu, czyli w zasadzie na począku kariery mogłem zaśpiewać partię dla mnie niezwykle ważną, partię Wotana i tak to zostało do dziś. Minęło już siedem lat, jak śpiewam tę partię w Operze Wiedeńskiej. Zyskałem dzięki niej bardzo wiele – mówił w Dwójce wybitny śpiewak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Pietras: Bogdan Paprocki to dla kilku pokoleń jeden z ojców polskiej opery narodowej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:08
- Swą wspaniałą formę artystyczną utrzymał przez całe, blisko 70-letnie śpiewanie olbrzymiego repertuaru. Był tenorem, który zaczynał od lekkich, bardzo lirycznych partii, a kończył na partiach mocno spintowych, ale nigdy nie śpiewał poza granicami swojego pięknego głosu - mówił w Dwójce Sławomir Pietras w 100. rocznicę urodzin wielkiego artysty.
rozwiń zwiń