Podsumowanie 60. KFF: zostańcie w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 11:24
- Liczby i głosy ludzi powodują, że zdecydowanie chcielibyśmy przynajmniej cześć festiwalu organizować w sieci. Mieliśmy dużo nowych widzów, którzy pisali, że nigdy nie mogli się wybrać do Krakowa - mówił w "Poranku Dwójki" Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w którym w tym roku wzięła udział rekordowa liczba widzów.
Audio
  • Podsumowanie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Roman Samborskyi

Wysoka frekwencja, a także udział wybitnych ludzi świata filmu to efekt decyzji o przeniesieniu festiwalu na czas pandemii do przestrzeni wirtualnej. Jak się sprawdziło to rozwiązanie? - Mam wrażenie, że mimo wielu sceptycznych opinii i oczekiwań na samym początku zdecydowana większość naszych odbiorców przekonała się, że festiwal online daje absolutnie nowe możliwości: rozszerza widownię, umożliwia kontakt z filmami i z twórcami poprzez komunikatory - podsumował wydarzenie Krzysztof Gierat.

Pionierska decyzja o przeniesieniu w całości programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego do sieci okazała się sukcesem! Sale wirtualnego kina od pierwszego dnia festiwalu wypełnione są po brzegi! - czytamy w informacji prasowej KFF. - Już pierwsze seanse w naszych wirtualnych salach zgromadziły kilka tysięcy osób. Widownia się podwoiła - podkreślił dyrektor KFF. - Bardzo liczni byli uczestnicy wideoteki online z branży filmowej.


Damian Kocur 1200 PAP.jpg
Damian Kocur: naturszczycy potrafią pokazać na ekranie prawdę

Od pierwszych dni projekcji widzowie z kraju i ze świata żywo komentowali przebieg tegorocznego festiwalu. - Mam takie opinie, żebyśmy absolutnie w sieci zostali, oczywiście wracając do kina, do spotkań przed dużym ekranem, bo to jest domena festiwalu - zaznaczył gość programu.

Wprowadzenie tak ważnego wydarzenia w branży filmowej do internetu budziło liczne obawy nie tylko ze strony organizatorów, ale również artystów. - Największym niepokojem twórców była obawa, że nie będą mieli głosów odbiorców - ocenił Krzysztof Gierat. - Zrobiliśmy wszystko, żeby chociaż namiastka tych spotkań się odbyła. Było 65 spotkań, część na żywo, te spotkania wiszą w sieci i można do nich wracać.

W rozmowie także o zwycięzcach 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Gierat (dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 8.06.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Jacek Bławut: "My się zmieniamy - dokument też się zmieni"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:07
- Dokumentaliści, to jest taka rasa, która w każdej sytuacji sobie radzi. Myślę, że to zahartowanie w boju, w takim realnym ciągłym zwarciu, w braku wsparcia, bo przecież my robimy te filmy często samotnie - mówił o sytuacji swojego środowiska zawodowego dokumentalista Jacek Bławut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczęła od "Wróżki w kapuście". Kim była pierwsza reżyserka filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 18:00
- Alice Guy-Blaché była człowiekiem kina i pionierką, która nie tylko przecierała szlaki kobietom, ale też mężczyznom chcącym zaistnieć w świecie filmu - mówił o zapomnianej autorce kina Rafał Glapiak, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń