REKLAMA

Jacek Dehnel: rynek książki w Polsce nie jest większy niż czeski

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 11:50
- Mamy bardzo niewielu pisarzy i pisarek, którzy są w stanie utrzymać się z wydawania książek. Procenty od egzemplarzy są bardzo nieduże. Ale przede wszystkim jest to kwestia tego, że mamy bardzo płytki rynek książki, małe czytelnictwo. Wynika to z obyczaju, że Polacy nie czytają i to rodzi konkretne problemy - mówił w "Poranku Dwójki" szef Stowarzyszenia Unia Literacka.
Audio
  • Jacek Dehnel o akcji charytatywnej zainicjowanej przez Stowarzyszenie Unia Literacka (Poranek Dwójki)
Jacek Dehnel
Jacek DehnelFoto: Stanisław Rozpędzik/PAP

seans_1200.jpg
Jacek Dehnel: ludzie sprzed stu lat są dla nas kosmitami

Trwa specjalna akcja literacka mająca na celu zbiórkę środków dla ludzi książki, którzy w wyniku pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. - Różni autorzy wystawiają rozmaite fanty. Przy czym często są to przeżycia. Można umówić się z pisarzami np. na spacer filozoficzny, lekcje jogi, prywatny obiad czy zwiedzanie jakiegoś miasta. Są też przedmioty, jak płaszcz czy artdecowski wazon - tłumaczył Jacek Dehnel

I tak w akcji zainicjowanej przez Unię Literacką do wylicytowania są np.: weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, spacer po Wiedniu z Martą Guzowską, książka "Starość Aksolotla" z autografami Jacka Dukaja i Tomasza Bagińskiego, wizyta w mieszkaniu Czesława Miłosza czy lekcja jogi prowadzona przez Katarzynę Tubylewicz.

Zapomogi dla literatów

Do tej pory (stan na 11 czerwca) udało się zebrać ponad 13 tys. zł. Pieniądze w formie zapomogi trafią do najbardziej potrzebujących pisarzy. To nie pierwsza akcja pomocowa Unii Literackiej od wybuchu pandemii. - Już wcześniej ogłosiliśmy zrzutkę, podczas której udało się zebrać prawie 60 tys. zł. Komisja socjalna, która spotyka się co miesiąc, przyznała 27 zapomóg w wysokości tysiąca złotych każda. Zdajemy sobie jednak sprawę, że problemy finansowe nie miną, tylko będą się zaostrzały - podkreślał Jacek Dehnel.

Pisarz i poeta mówił także w audycji o patologiach rządzących rynkiem książki w Polsce, które chce wykorzenić kierowane przez niego stowarzyszenie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jacek Dehnel (pisarz, poeta, prezes Stowarzyszenia Unia Literacka)

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Marta Herling: ojciec był dla mnie fascynującym mitem

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 18:00
- Zapisał się w mojej pamięci jako człowiek bardzo skoncentrowany na swojej pracy, pisarstwie. Ojciec posiadał wielką energię i pasję tworzenia, budowania swego świata i pielęgnowania polskości. Był dla mnie postacią fascynującą, niemal mityczną – mówiła w Dwójce córka pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jáchym Topol: żyjemy w czasach, które są kolorowe, ale niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 17:30
- Ogromnie chciałem napisać powieść o współczesności, bo współczesność wydaje mi się fascynująca. Czesi wciąż chętnie piszą o historii, a mnie to już nie bawi - mówił czeski prozaik, poeta i publicysta.
rozwiń zwiń