Marta Herling: ojciec był dla mnie fascynującym mitem

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 18:00
- Zapisał się w mojej pamięci jako człowiek bardzo skoncentrowany na swojej pracy, pisarstwie. Ojciec posiadał wielką energię i pasję tworzenia, budowania swego świata i pielęgnowania polskości. Był dla mnie postacią fascynującą, niemal mityczną – mówiła w Dwójce córka pisarza.
Audio
  • Spotkanie z Martą Herling (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Marta Herling
Marta HerlingFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

W setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego gościem audycji była Marta Herling, opiekunka spuścizny literackiej i publicystycznej swego ojca, sekretarz Włoskiego Instytutu Badań Historycznych utworzonego przez Benedetta Crocego.

Marta Herling opowiadała o swoim osobistym poznawaniu ojca - polskiego pisarza, do którego mogła dotrzeć tylko poprzez język polski. Jej decyzja o nauce języka swojego ojca była podyktowana chęcią poznania człowieka, który w neapolitańskim domu zamykał się w swoim gabinecie, by pisać "Dziennik pisany nocą" i prozę.

- On potrzebował milczenia, ciszy, miejsca koncentracji. Potrzebował azylu, innego świata, w którym biło jego polskie serce, gdzie mógł całkowicie oddać się pracy. Wiedzieliśmy, że nikomu nie zabraniał wstępu do swego gabinetu, ale respektowaliśmy tę jego potrzebę - opowiadała Marta Herling.

100. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Dwójce >>>

Gość audycji odniosła się także do pozycji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w samych Włoszech, jego życia intelektualnego w kraju, który wybrał na miejsce życia, ale którego obywatelstwa nigdy nie przyjął. Opowiadała również o Neapolu, który po wielu latach stał się ukochanym miejscem pisarza, a którego mieszkańcy nazwali w końcu Polacco Napoletano, w uznaniu jego publicystyki poświęconej włoskiemu miastu.

Marta Herling od kilku dni uczestniczy w Polsce w jubileuszowych wydarzeniach poświęconych jej ojcu. W audycji podzieliła się także tym, jak przyjmuje polską pamięć o swoim ojcu, a także jakie zadania są jeszcze do odrobienia w kwestii popularyzacji życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, którego córka pisarza udzieliła Dwójce na wyłączność.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziennik Herlinga-Grudzińskiego jest jego listem w butelce"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:55
- Te zapiski powstały w jednym z najtrudniejszych momentów życia pisarza. Przebywa wówczas w Monachium i wtedy dowiedział się o samobójstwie popełnionym przez swoją pierwszą żonę - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński. Jeden z największych stylistów w literaturze polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 12:38
- Jest taka uwaga zanotowana przez samego Herlinga, że Gombrowicz miał sprawić mu ogromną przyjemność, wypowiadając komplement, że pisze on po polsku najwspanialej ze wszystkich pisarzy emigracyjnych - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, badacz twórczości pisarza.
rozwiń zwiń