Marta Gardolińska dyrektorem opery we Francji. "To była próba ognia"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 12:10
- Ta wiadomość nie spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. To był dłuższy czas rozmów i poznawania się z zespołem. A warunki, w których się poznawaliśmy, były dość szczególne, ponieważ to był sam środek pandemii. Zabraliśmy się za dosyć duże dzieło operowe Alexandra Zemlinsky'ego. To była próba ognia, z której wyszliśmy obronną ręką - mówiła Marta Gardolińska, nowa dyrektor muzyczna Opéra national de Lorraine w Nancy.
Marta Gardolińska
Marta GardolińskaFoto: Bartek Barczyk

lada 1200.jpg
Krystian Lada: teatr operowy to miejsce, gdzie jest przestrzeń na dialog

Posłuchaj
14:21 Poranek Dwójki 27.01.2021 gardolińska.mp3 Marta Gardolińska dyrektorem muzycznym francuskiej Opéra national de Lorraine (Poranek Dwójki) 

Marta Gardolińska została pierwszą kobietą i Polką na stanowisku dyrektora muzycznego francuskiej opery. Swoje obowiązki będzie pełnić od sezonu 2021-2022 przez okres trzech lat.

Międzynarodowa kariera niespełna 33-letniej dyrygentki nabrała tempa od czasu objęcia przez nią stanowiska Young Conductor in Association z Bournemouth Symphony Orchestra, z którą współpracowała w sezonach 2018/2019 i 2019/2020. Marta Gardolińska następnie odniosła sukces w Stanach Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała z Los Angeles Philharmonic Orchestra jako Dudamel Fellow oraz uczestnicząc, u boku Gustavo Dudamela jako drugi dyrygent, w wykonaniu i nagraniu dla Deutsche Grammophon IV Symfonii Charlesa Ivesa.

Czytaj także:

We Francji młoda Polka została okrzyknięta talentem przez tamtejsze media podczas
krajowej premiery Der Traumgörge Zemlinsky'ego w Nancy, w październiku 2020 roku.

- To są lata przygotowań i różnych doświadczeń, które w sposób dość organiczny doprowadziły mnie do tego stanowiska. Dlatego też nie mam do końca takiego poczucia, że zostałam wrzucona na głęboką wodę za wcześnie. Mam poczucie, że to się pojawia w dobrym miejscu i czasie - podkreślała Marta Gardolińska.

Wiedeń, Nancy, Warszawa, cały świat

Objęcie stanowiska dyrektora muzycznego w Opéra national de Lorraine otwiera nową kartę w jej karierze. W trwającym sezonie zadebiutowała z m.in. Scottish Chamber Orchestra na festiwalu w Edynburgu, Orchestre Chambre de Paris oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W planach Marty Gardolińskej są występy z m.in. Swedish Radio Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Barcelona Symphony Orchestra czy Tonkünstler Orchester w Musikverein we Wiedniu.

Mieszkająca na co dzień w Wiedniu dyrygentka, do Polski zawita już 21 lutego. Poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w koncercie z klarnecistką Annelien Van Wauwe.

Marta Gardolińska przedstawiła w audycji swoje plany związane z operą w Nancy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marta Gardolińska (dyrygentka, dyrektor muzyczna Opéra national de Lorraine)

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Werther". Pierwsza w nowym sezonie premiera operowa w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 22:00
W audycji opowiadaliśmy o dramacie muzycznym w 4 aktach (pięciu obrazach) na podstawie dzieła Wolfganga Goethego pt. "Cierpienia młodego Werthera" w reżyserii Willy'ego Deckera, który od 8 października będzie można oglądać w Warszawie. W tytułowej roli wystąpi Piotr Beczała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jasin Rammal-Rykała: vlog "Operowym głosem" to pionierski projekt

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:53
- Chcemy przystępnym, prostym językiem opowiedzieć młodemu pokoleniu, jak fajną przygodą jest opera i życie teatralne - mówił w "Poranku Dwójki" związany z Teatrem Wielkim-Operą Narodową młody śpiewak, zaangażowany w cykl "Operowym głosem".
rozwiń zwiń