Wojciech Bonowicz: przez Tischnera ludzie sięgają w świat filozofii i wiary

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 11:00
- Tischner ciągle jest dla dość dużej grupy ludzi kimś w rodzaju odźwiernego czy też przewodnika w świecie. Redagując tę książkę starałem się pokazać, że jego myśl zachowuje ciągle aktualność - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta i biograf ks. Józefa Tischnera, a także redaktor książki "To, co najważniejsze".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne/wyd. Znak

1200x660_tishner-01c.jpg
Ks. Józef Tischner - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
18:01 Poranek Dwójki 11.03.2021 Bonowicz.mp3 Wojciech Bonowicz o książce "To, co najważniejsze", będącej zbiorem najbardziej aktualnych tekstów ks. Józefa Tischnera (Poranek Dwójki)

Książka "To, co najważniejsze", to zbiór najbardziej aktualnych tekstów ks. Józefa Tischnera, wybranych przez Wojciecha Bonowicza. Gość audycji podkreślił, że wybrane przez niego rozprawy mają pomóc zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

- Tischner wciąż zachowuje aktualność. To, co pisał nawet pięćdziesiąt lat temu, np. w latach 70. na temat ludzkiej nadziei wewnątrz cywilizacji i religii, to ciągle trafia w bardzo istotny nerw współczesności. W coś, z czym my dziś też się zmagamy - mówił publicysta.

Czytaj też:


Józef Tischner PAP 1200.jpg
Gawędy księdza Józefa Tischnera

Ksiądz Józef Tischner mówi o świecie, w którym zewsząd czyhają na nas rozmaite oferty i pokusy. Żyjemy na targowisku, na którym jesteśmy zachęcani nie tylko to zakupu towaru, ale też idei, poglądów.

- Ludzie samych siebie także wystawiają na sprzedaż na tym targowisku - dodał Wojciech Bonowicz. - I teraz jak w tym świecie się nie zgubić? Zdaniem Tischnera nie ma innego sposobu, niż ten, który filozofowie podpowiadają nam od stuleci, to znaczy myślenie. Myślenie i umiejętność zdystansowania się i zobaczenia z góry, czego tak naprawdę na tym targowisku szukam, czego naprawdę potrzebuję - wyjaśniał.

Czytaj też:

Redaktor książki "To, co najważniejsze" zauważył, że niezwykle ważna dla ks. Tischnera była również umiejętność spojrzenia na siebie oczami innych. - To także zawdzięczamy myśleniu, ale myśleniu, które wchodzi w dialog z innymi. To bardzo istotne, by spojrzeć na siebie i na świat z innego okna. Nie przywiązywać się tylko do jednego widoku, sposobu myślenia i poglądu.

- Czasem to jedno okno jest nam potrzebne, bo daje nam poczucie stabilizacji. Ale żeby dobrze ten świat zrozumieć, warto spojrzeć na ten świat z wielu różnych perspektyw. I tutaj Tischner jest dla nas nieustanną podpowiedzią, byśmy przekraczali naszą naturalną skłonność do zamykania się w bezpieczny świecie. Tischner mówi "konfrontuj się z tym, co jest dla ciebie niewygodne, spróbuj zrozumieć, jak myślą inni".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta, biograf ks. Józefa Tischnera)

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Dawać ludziom nadzieję". Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 22:00
W jednym z wywiadów ksiądz Józef Tischner powiedział: "Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję". Filozof i kapłan, nauczyciel akademicki, człowiek wierny Podhalu i góralom, autor wielu do dziś czytanych i cytowanych książek odszedł 20 lat temu. Został pochowany w Łopusznej, w miejscu, gdzie się wychowywał i dorastał. 
rozwiń zwiń