REKLAMA

Prof. Krzeszowiec: Wajnberg wszedł do panteonu kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 11:01
- Na świecie gra się Wajneberga obok takich gigantów jak Bartók czy Strawiński i Prokofiew. To jest wielkie nazwisko - mówił w "Poranku Dwójki" Szymon Krzeszowiec, pomysłodawca i organizator I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Mieczysława Wajnberga. 
Plakat
PlakatFoto: materiały promocyjne

- Nie wiemy, kiedy nastąpi czas "po pandemii". W świecie muzyki czas "przed pandemią" czy "po pandemii" powinien być traktowany podobnie. Musimy się wznieść ponad dzisiejszą sytuację - przekonywał prof. Szymon Krzeszowiec. - Stąd pomysł zorganizowania konkursu, który ma odbyć się w grudniu tego roku w Katowicach, w Akademii Muzycznej.


Posłuchaj
11:20 Poranek Dwójki 14 kwiecień 2021 08_35_20.mp3 Szymon Krzeszowiec o I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Mieczysława Wajnberga (Poranek Dwójki)

 

Od 2008 roku w siedzibie Akademii Muzycznej co kilka lat organizowane są festiwale skrzypcowe. Od 2012 roku jest to wydarzenie cykliczne. Do tej pory wzięło w nim udział liczne grono muzyków z całego świata. Z wiadomych przyczyn edycja w 2020 roku nie odbyła się. Tematem przewodnim miał być krąg Mieczysława Wajnberga

Miesiące odcięcia od tradycyjnej formy gry i kontaktu z publicznością przyniosły konkretny efekt. - Zrodziła się idea konkursu, która była tak silna, że wyparła festiwal i jest w tym momencie priorytetem - tłumaczył gość Dwójki. - Nie rezygnujemy z formuły festiwalowej, a przy okazji konkursu będzie kilka koncertów z silnymi nazwiskami.

Czytaj także:

Konkurs zaplanowano od 4 do 12 grudnia 2021 roku w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach. Przeznaczony jest dla skrzypków wszystkich narodowości, którzy urodzili się w latach 1990-2002 - informują organizatorzy. - Program obejmuje m.in. utwory solowe – trzy sonaty na skrzypce solo; kameralne – sześć sonat na skrzypce i fortepian, przy czym jedna jest punktem obligatoryjnym II etapu konkursu oraz Koncert skrzypcowy g-moll op. 67, który obok koncertów Prokofiewa i Szostakowicza można wybrać w finale konkursu.

Źródło: Silesian Quartet – temat/String Quartet No. 14, Op. 122: I. —

- Mamy nadzieję, że popularyzacja muzyki Wajnberga uda nam się dzięki organizacji konkursu. Twórczość Wajneberga stosunkowo niedawno jest upowszechniana na całym świecie - stwierdził prof. Krzeszowiec. - Stawiam go na równi z Szymanowskim, Lutosławskim, Pendereckim - dodał.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr hab. Szymon Krzeszowiec (kierownik Katedry Instrumentów Smyczkowych AM w Katowicach)

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 8.30

 


Czytaj także

Pożegnania - Ida Haendel

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 13:58
Sławna polska skrzypaczka zmarła 30 czerwca br. w Miami na Florydzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypce po raz trzeci

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 23:00
W kolejnej odsłonie "Karnawału instrumentów" Łukasz Borowicz ponownie przyglądał się roli, jaką skrzypce pełnią w orkiestrze.
rozwiń zwiń