Tomasz Makowski: więcej czytamy cyfrowo, ale nadal dominuje książka papierowa

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:30
- Książka papierowa po pandemii się rozwinie. Po dniu spędzonym przed komputerem będziemy potrzebować tego, żeby wziąć do ręki książkę - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PhotographerRomanButym

Posłuchaj
13:43 Dwójka 2021_04_22 Poranek Dwójki czytelnictwo.mp3 Rozmowa z Tomaszem Makowskim o raporcie na temat czytelnictwa w Polsce (Poranek Dwójki)

 

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z dr. Tomaszem Makowskim - dyrektorem Biblioteki Narodowej - o najnowszym raporcie na temat stanu czytelnictwa w Polsce. Raporcie z zaskakującym, najlepszym od sześciu lat wynikiem. 

księgarnia_1200.jpg
Czytanie jest trendy. Trzy czwarte Polaków kupuje książki na prezent

- Ten wynik to powód do ostrożnego optymizmu. 42 procent Polaków czytających to niewielka część naszego społeczeństwa, ale fakt, że ten procent w ciągu kilku ostatnich lat wzrósł daje nadzieję na utrzymanie trendu wzrostowego - mówił Tomasz Makowski.

Książka dobrym prezentem

W raporcie odnotowano, że książki są chętniej dawane jako prezent i chętniej te książkowe prezenty są czytane. - To oznacza, że osoby, które wcześniej kupowały coś innego, teraz kupują na prezent książkę - zaznaczył dyrektor Biblioteki Narodowej.

Czytaj także:

Książki w pandemii

Jak się okazuje pandemia nie wpłynęła aż tak bardzo na poziom czytelnictwa, jak się to mogło wydawać. Mimo zamkniętych bibliotek i księgarń ci, którzy wcześniej sięgali po książki w wolnym czasie, nadal czytają. 

- Pandemia wpłynęła na częstotliwość lektur tych, którzy już wcześniej czytali - mówił Tomasz Makowski. - Pandemia wpłynie na czytelnictwo w przyszłości. W większości przypadków osoby znane występujące w mediach, które wypowiadają się ze swoich domów, pokazywane są na tle ściany z książkami. Społeczeństwo w dużym stopniu kopiuje zachowania osób publicznych i właśnie to pokazanie, że książka jest ważna, wpłynie na kupowanie książek - podkreślił gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 22.04.2021

Godzina emisji: 8.10

nk


Czytaj także

"Kompendium inteligenta". Orbitowski o książce "Po co czytać klasyków"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 23:12
- Patrzę na tę książkę jako wysoki lotów dziennik fascynata książek. Mamy tu kompendium inteligenta. Ogromną rolę odgrywa tutaj język - mówił o książce Italo Calvino "Po co czytać klasyków" w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obcy w obcym kraju". Jedna z najważniejszych powieści science fiction dekad

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:20
- Jak nie zakochać się w książce, której pierwsze zdanie brzmi "był sobie raz Marsjanin nazwiskiem Valentine Michael Smith"? Już to jest na tyle absurdalne, że wiadomo, iż będzie z tego coś ciekawego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali powieść Roberta Heinleina "Obcy w obcym kraju". 
rozwiń zwiń