Literackie podsumowanie roku 2020

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 14:30
- W 2020 roku wydarzył się cud. Czytelnictwo wzrosło! - podsumowała Magdalena Mikołajczuk w audycji "Czytelnia" na antenie "Dwójki". Wśród 96. literackich perełek, które omawiane były w ubiegłym roku, goście wybrali te najlepsze i... nie najlepsze.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

Posłuchaj
29:40 PR2_AAC 2021_01_03-12-30-13_czytelnia03.mp3 Literackie podsumowanie 2020 roku (Czytelnia/Dwójka)

Wystawy, przedstawienia i koncerty online to tylko niektóre z dobrych zmian, jakie nas spotkały. Oczywiście, czekamy wszyscy na to, aby pójść wreszcie ze spokojem do kina, teatru, czy filharmonii. Ale gdyby nie pandemia, to czy rozwinęłyby się wydarzenia kulturalne w internecie? Na pewno nie w takim tempie. A jak ma się do tego rozwój literatury w minionym roku?

Książek czytaliśmy wiele. Może nawet więcej, bo zamknięci często w swoich domach szukaliśmy wytchnienia w innym, lepszym świecie. Świecie dobrej literatury. A było z czego wybierać. O tym, które książki były największym zaskoczeniem, które porażką, kto był najchętniej czytanym autorem, a kto odszedł już w zapomnienie opowiadaliśmy w specjalnym wydaniu audycji, podsumowującym literackie wydarzenia w 2020 roku.

96 perełek literatury

W 2020 roku omówiliśmy w "Czytelni" 96 książek, z czego 32 tytuły polskie, 16 tytułów tłumaczonych z języka angielskiego, 10 z czeskiego.


halny 1200.jpg
"Halny" i "Cudze słowa". Kraków w powieści i opowiadaniach

- W 2020 roku wydarzył się cud. Wiem, że niestosownie jest szukać jakichkolwiek pozytywnych stron roku pandemicznego, ale, proszę państwa, czytelnictwo wzrosło! To jest coś niesłychanego zupełnie. Okazuje się, że żebyśmy więcej czytali, to wystarczy nas zamknąć w czterech ścianach i jak już oczy przestaną nam łzawić od oglądania seriali, jak już upieczemy te wszystkie chleby i ciasta, jak już się wystarczająco pokłócimy z mężem, z żonami, psami i z dziećmi to myślimy: a może po te książki sięgnąć? Może to nie jest taka zła rzecz? Naprawdę wzrosła liczba czytanych i kupowanych przez Polaków książek. Także ja się z tego cieszę - podsumowała Magdalena Mikołajczuk. 

- Ja myślę, że zmienił się też sposób dotarcia do książek. Ludzie częściej zamawiają ebooki i też zmawiają je przez internet, a nie w księgarni. Więc o ile czytelnictwo wzrasta, to sam rynek księgarski jest nieco trudny dla tych, którzy takie biznesy prowadzą - dodała Iwona Rusek.

Najlepsze polskie książki

Jako najciekawsze książki 2020 roku Magdalena Mikołajczuk wymieniła m.in. powieść Julii Fiedorczuk "Pod słońcem", jako świetny debiut powieściowy poetki; zbiór opowiadań Pawła Huelle "Talita" i "Pustostany" Doroty Kotas, młodej pisarki, która otrzymała w zeszłym roku nagrody literackie za debiut. 


Portrecista_psow 1200.jpg
"Talita" i "Portrecista psów". Podobne tylko z okładki

Iwona Rusek z kolei zwróciła m.in. uwagę na książkę "Bez matek" Miry Marcinów, jako bolesną, ale mądrą; debiut "Portrecista psów" Wojciecha Chamiera-Gliszczyńskiego, czy "Baśka" Wojtka Friedmanna, jako "krótka, zgrabna, ale zapadająca w pamięć". 

Piotr Kofta również wymienił m.in. "Baśkę" Wojtka Friedmanna, ale przypomniał także o "Halnym" Igora Jarka, czy o "Cudzych słowach" Wita Szostaka, jako bardzo ciekawej powieści filozoficznej. 

Goście wymienili także swoje literackie fascynacje wśród tytułów zagranicznych z 2020 roku. 

I te... nie najlepsze 

- "Dwa psy przeżyły" Piotra Schmidta miała być rozliczeniem i okazała się bardzo niedobra. Główny bohater chce popełnić samobójstwo i jako czytelnicy wyrażamy pragnienie, aby zrobił to jak najprędzej - mówił Piotr Kofta.

Iwona Rusek zwróciła uwagę, że oprócz książki "Dwa psy przeżyły" także "System Sulta" Macieja Miłkowskiego to również bardzo zła książka. A Małgorzata Szymankiewicz skreśliła książkę Ediny Szvoren "Nie ma i lepiej, żeby nie było".

Rok 2020 był niewątpliwie wyjątkowy. Nie tylko ze względu na pandemię, ale też na zmiany, które te okoliczności wywołały. I jak się okazuje, dla kultury i sztuki, w tym literatury, nie był to wcale czas stracony. 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Iwona Rusek, Piotr Kofta

Data emisji: 3.01.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Maria Konopnicka. Jej talentem zachwycał się Sienkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 05:40
Oddana patriotka, aktywnie działała na rzecz polepszenia losu osób biednych i wykluczonych. Twierdziła, że literatura powinna podejmować aktualne problemy. Swoim trybem życia wzbudzała wiele kontrowersji. Dziś mija 182. rocznica urodzin pisarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 05:50
Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
rozwiń zwiń