"Niemoralna. Kalina". Ula Ryciak: próbowałam mówić w imieniu Kaliny Jędrusik

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 13:00
- Szukałam tego, co ona sama powiedziała o sobie, co mówiła do innych, co mówiła w wywiadach. Jak siebie przedstawiała, ale też co próbowała o sobie przemilczeć - mówiła w "Poranku Dwójki" autorka książki "Niemoralna. Kalina" o Kalinie Jędrusik.
Okładka książki Niemoralna. Kalina
Okładka książki "Niemoralna. Kalina"Foto: Mat. prasowe
dygat jędrusik 1200.jpg
Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. "Tyle niewinni, co grzeszni czarodzieje"

Bezkompromisowa - liczy na wszystko albo nic. Nieustannie sprawdza, jak daleko może przesunąć granice. Wrażliwa, ale pewna siebie. Kokietuje i zatraca się w kolejnych romansach, ale pozostaje oddana mężowi. Taki wielowymiarowy portret Kaliny Jędrusik wyłania się z książki Uli Rycik.

To kolejna biografia słynnej aktorki w ostatnich latach (poprzednio pisali o niej Dariusz Michalski i Remigiusz Grzela). - Do tej pory Kalina była zawsze opowiadana głosami mężczyzn, a myślę, że jako ikona wolności, ikona niezależności, potrzebuje też głosu kobiecego. Potrzebuje być opowiedziana z takiej perspektywy, gdzie to ona jest właściwie główną narratorką. Cała opowieść nie rozgrywa się poprzez cytaty innych ludzi, poprzez to, jak była widziana. To, co próbowałam zrobić, to mówić trochę jakby w jej imieniu - podkreślała pisarka i scenarzystka.

Posłuchaj
12:45 Poranek Dwójki ryciak 17.05.2021.mp3 Rozmowa z Ulą Ryciak, autorką książki "Niemoralna. Kalina" (Poranek Dwójki)

Jak tłumaczyła w czasie audycji Ula Ryciak, próbowała być ona jak najbliżej swojej bohaterki. - Słuchając rozmów z nią, słuchałam tego, co mówi, ale też tych momentów, gdzie zawiesza się jej głos. Próbowałam przede wszystkim szukać jej, a nie tego, co o niej opowiadano. Oczywiście musiałam skorzystać też z archiwaliów, z opowieści innych, ale chciałam przede wszystkim tego, co pozostało po niej też w gestach, przedmiotach, w tym, co lubiła, jakie obrazy jej się podobały, jakie książki trzymała przy łóżku, gdzie lubiła spędzać czas - opowiadała Ula Ryciak.

Kluczem do jej opowieści o Kalinie Jędrusik jest cielesność. - To jest w końcu seksbomba, a wiadomo, że centralnym punktem mitologii seksbomby jest odwaga ujawnienia swej tożsamości poprzez ciało. Dlatego sama konstrukcja książki jest bardzo cielesna - zdradziła autorka. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ula Ryciak (autorka książki "Niemoralna. Kalina")

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Osiedle Swoboda i inne galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 19:00
– To, czego mi brakuje w moich komiksach, to muzyka. Jest widzialna na murach czy w rozmowach bohaterów, ale jej nie słychać. Uważam, że jest bardzo ważna dla moich historii. Każde pokolenie ma swoją ścieżkę dźwiękową – przekonuje Michał Śledziński, autor "Osiedla Swoboda"i "Na szybko spisane".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jej portret. Kalina Jędrusik

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 13:27
- Była to osoba niebywale wyjątkowa. Nie poddawała się żadnym konwenansom i konwencjom. Była jedyna, niepowtarzalna - mówił Roman Dziewoński o legendarnej aktorce, piosenkarce i artystce kabaretowej.
rozwiń zwiń