REKLAMA

Agnieszka Kowalska: pokazujemy okres największego rozkwitu linii otwockiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 14:17
- Wystawa jest dość kameralna, ale skonstruowana tak, że historycznie sięga nawet do XIX wieku. Niektóre z tych budynków zniknęły, więc cudownie jest je zobaczyć na starych zdjęciach - mówiła w Dwójce Agnieszka Kowalska, kuratorka wystawy "Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku".
Jednym z najpiękniejszych budynków w stylu świdermajer w Otwocku jest pensjonat Abrama Gurewicza
Jednym z najpiękniejszych budynków w stylu świdermajer w Otwocku jest pensjonat Abrama GurewiczaFoto: shutterstock.com/piotrbb

Posłuchaj
06:44 Poranek z Dwójką Wystawa linia otwocka 2.08.2021.mp3 Agnieszka Kowalska, kuratorka wystawy poświęconej przedwojennej historii linii otwockiej (Poranek Dwójki)

Otwock sanatorium świdermajer NAC 1200.jpg
Świdermajer. Otwock wzmacnia więzi z tradycją

W samym centrum stolicy, na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, rusza wystawa plenerowa poświęcona perełkom przedwojennego budownictwa na linii Warszawa - Otwock. Organizatorem wystawy, która potrwa od 3 do 24 sierpnia, jest Dom Spotkań z Historią.

- Staraliśmy się pokazać codzienne życie podwarszawskich osiedli i miasteczek, jak ludzie żyli na co dzień, jak odpoczywali, jak spędzali wolny czas, jak się ubierali, czym jeździli - opowiadała Agnieszka Kowalska, autorka książki "Letniska. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej". - Ciekawy jest też wątek społeczności żydowskiej, bo ona współtworzyła w dużej mierze te letniska. W Falenicy i Otwocku stanowiła większość mieszkańców.

Czytaj też:

- Mamy taki plan, że widzowie zobaczą wystawę, kupią przewodnik i zachęceni, będą tutaj przyjeżdżać. My im będziemy pomagać, organizując co sobotę i niedzielę, przez całe wakacje, wycieczki, spacery i rozmaite aktywności - zapowiadała kuratorka wystawy. - Czekają na nas takie miejsca jak zakole wawerskie czy wyspy świderskie i wyspy zawadowskie, czyli piękne przyrodniczo nadwiślańskie tereny. Czeka też Otwock, gdzie będziemy zwiedzać ulicę Kościelną, z najpiękniejszymi świdermajerami.

Osoby zainteresowane znajdą więcej informacji na stronie internetowej Domu Spotkań z Historią, na której jest zamieszczony harmonogram wydarzeń i można zarezerwować uczestnictwo.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Agnieszka Kowalska (kuratorka wystawy poświęconej linii otwockiej, Dom Spotkań z Historią)

Data emisji: 2.08.2021

Godzina emisji: 8.10

mw

Czytaj także

Świdermajery - perły z Anina i Otwocka

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 12:45
- Większość dużych świdermajerów pełniła funkcję pensjonatów letniskowych. Przyjeżdżało tu bardzo wiele znanych osób. W Otwocku jest willa, w której ponoć Władysław Reymont napisał "Chłopów" - mówi Agnieszka Gajc z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plaża nad Wisłą albo letnisko nad Świdrem. Jak wypoczywali warszawiacy sprzed ponad stu lat

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 05:40
Na przełomie XIX i XX wieku spragnieni wypoczynku mieszkańcy Warszawy mogli spędzić wolny czas w domkach wokół rzeki Świder albo na nadwiślańskich festynach. Chociaż obecnie nie kultywuje się już letniskowych tradycji, to nadwiślańskie plaże nieprzerwanie, aż do dzisiaj, cieszą się niesłabnącą popularnością.
rozwiń zwiń