Sinfonia Varsovia. Eksperymentalny wtorek z muzykami Ensemble Kompopolex

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 11:00
- Nowe technologie są bardzo obecne w naszym repertuarze. Będą też obecne podczas koncertu w cyklu "Eksperymentalne wtorki" w Sinfonii Varsovii. Korzystamy nie tylko ze swoich instrumentów, ale także z różnych technologicznych zabawek. Zapraszamy do tego, by koncert przeżywać za pomocą innych bodźców - mówił w Dwójce Rafał Łuc, członek trio Ensemble Kompopolex.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
07:41 Poranek Dwójki 10.08.2021 główny temat.mp3 Rafał Łuc i Jacek Sotomski o cyklu "Eksperymentalne wtorki" w Sinfonii Varsovii (Poranek Dwójki)

Leszek Możdżer 1200.JPG
Leszek Możdżer o Enter Enea Festival: czeka nas wirtuozowskie granie

We wtorek 10 sierpnia w ramach "Eksperymentalnych wtorków" w Sinfonii Varsovii wystąpi trio Ensemble Kompopolex. Punktem wyjścia do tego wydarzenia jest termin "postinternet".

- To bardzo skomplikowane zagadnienie i można o nim bardzo dużo opowiadać - zaznaczył Jacek Sotomski. - Nasza odsłona będzie polegała na tym, że zaprezentujemy utwory, które bardzo chętnie czerpią z tej estetyki. Ich cechą charakterystyczną jest wychodzenie poza muzyczny świat i operowanie m.in. wideo, tekstem, gestami. Pojawia się bardzo dużo referencji do innych zjawisk kulturowych - dodał performer.

Zobacz też:

W programie znalazł się między innymi utwór uncanny valley Niny Fukuoki. Tytułowa dolina niesamowitości to określenie dla nieprzyjemnych odczuć związanych z robotami, które wyglądem i funkcjonowaniem przypominają człowieka.

- Zagramy również utwór młodej amerykańskiej kompozytorki Kelley Sheehan. To utwór tylko na wideo, nie będzie w nim ani jednego dźwięku, który by się wydobywał z jakiegokolwiek instrumentu. Ten utwór operuje rytmem, ale na gruncie krótkiego filmiku. W trakcie wykonania można zagrać dowolny inny utwór na klawiaturze, która steruje parametrami wideo, więc wraz ze zmianą tempa np. na szybsze również zmienia się tempo obrazu wideo - wyjaśnił Jacek Sotomski.

Zobacz też:

Jak zaznaczył Rafał Łuc, pojawią się również dzieła polskich kompozytorów: cu_t|e_#2 Marty Śniady i Untitled Folder #3 Piotra Peszata, ale też utwór 5 Widmungen an die verborgenen Empfänger białoruskiej twórczyni Oxany Omelchuk. - To dzieło idealnie wpisuje się swoim charakterem w letnią atmosferę i miejsce, w którym koncert się odbędzie - opowiadał muzyk.

Eksperymentalny wtorek z muzykami tria Ensemble Kompopolex - 10 sierpnia o godz. 20.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Rafał Łuc i Jacek Sotomski (muzycy Ensemble Kompopolex)

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. "Wzmacniamy związek orkiestry z Warszawą"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 10:00
- W tym roku zaprojektowaliśmy festiwal bardzo gęsto, w związku z tym w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę na ul. Grochowskiej będą się odbywały koncerty. Będąc miejską instytucją kultury zaprezentujemy dzieła kompozytorów związanych z Warszawą, a to wspaniały repertuar - mówił dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o szczegółach kolejnej odsłony festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Józef Kolinek. "Był jednym z filarów Sinfonii Varsovii"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 20:55
- Józio był takim pasjonatem muzyki, w ogóle pasjonatem sztuki, bo nie tylko muzyką się interesował, wiedział, co się dzieje aktualnie w sztuce. Był także człowiekiem łatwo nawiązującym kontakty - wspominał na antenie Dwójki Jerzy Muranty, wiolonczelista grający z Józefem Kolinkiem przez kilkanaście lat w kwartecie "Prima Vista". 
rozwiń zwiń