Marcin Danilewski: chcemy pokazać różne brzmienia Moszkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:00
- Mamy "Preludium i fugę", gdzie są tylko instrumenty smyczkowe i możemy wsłuchać się w orkiestrę kameralną. Jest "Koncert skrzypcowy C-dur" na dużą orkiestrę symfoniczną z waltorniami i perkusją, a na końcu przedstawiamy słynne "Tańce hiszpańskie" w bardzo okrojonym składzie, a dokładnie w oktecie - mówił skrzypek i dyrygent West Side Sinfonietty, która wydała płytę "Moritz Moszkowski" 
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały prom.

Posłuchaj
12:29 [ PR2]PR2 (mp3) 29 lipiec 2020 09_32_13.mp3 Marcin Danilewski o płycie "Moritz Moszkowski" (Poranek Dwójki)

"Moritz Moszkowski" to debiutancki album wrocławskiego zespołu West Side Sinfonietta, na którym znalazły się dzieła polsko-niemieckiego pianisty pochodzenia żydowskiego. - Moszkowski w młodym wieku przeprowadził się do Wrocaławia, wówczas Breslau. Ale dla naszej orkiestry, która jest orkiestrą wrocławską, najważniejsze było to, że był wrocławianinem. Właśnie dlatego wybraliśmy jego utwory na naszą pierwszą płytę - opowiadał Marcin Danilewski.

W albumie znalazły się znakomite utwory, takie jak Preludium i fuga op. 85 na orkiestrę smyczkową, Koncert skrzypcowy C-dur op. 30 i Tańce hiszpańskie op. 12. Warto dodać, że w dorobku Moritza Moszkowskiego większą część zajmują dzieła na fortepian, jednak odnajdziemy też wiele kompozycji orkiestrowych. - Wszyscy pianiści znają świetnie Moszkowskiego, bo słynął z niesamowitych koncertów fortepianowych na cztery ręce. M.in. Tańce hiszpańskie, które mieliśmy przyjemność nagrać, są właśnie tak skomponowane, ale zostały też opracowane na różne inne zespoły. Podobno jest nawet dwanaście różnych opracowań tych tańców z powodu pięknych melodii - podkreślił gość audycji.

Czytaj też:

Chociaż Moritz Moszkowski był wirtuozem fortepianu, jednak na płycie ten instrument odgrywa rolę drugorzędną. - Na przykład w Koncercie skrzypcowym i Tańcach hiszpańskich fortepian się pojawia, jednak nie ma roli wiodącej - zdradził skrzypek. Dodał, że zależało im na pokazaniu różnorodności dzieł tego kompozytora. - Moim zdaniem to będzie bardzo przyjemne zobaczyć, jak różne brzmienia potrafił wydobyć ze swoich utworów pan Moszkowski - mówił Marcin Danilewski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Marcin Danilewski (skrzypek i dyrygent West Side Sinfonietty)

Data emisji: 29.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Historia Wrocławia pisana muzyką

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 17:01
- Początek życia operowego we Wrocławiu był niezwykły, ponieważ trzeba było nauczyć niemieckich tancerzy góralskich tańców i ściągnąć chór z Bytomia. Nawet primadonna Franciszka Platówna zastawiła swój brylantowy pierścionek, żeby wypożyczyć kostiumy - opowiadała Beata Maciejewska w audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Kosendiak: dzieła Mikołaja Zieleńskiego to wspaniała polska muzyka

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 11:30
- Ukazuje się kolejna płyta poświęcona muzyce I Rzeczpospolitej. Tym razem jest to Mikołaj Zieleński, w moim przekonaniu, najwybitniejszy polski twórca tych czasów - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Kosendiak, dyrygent i szef Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
rozwiń zwiń