Janusz Kukuła: Muzeum Teatru Polskiego Radia będzie żywym miejscem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:00
- Muzeum będzie miejscem, gdzie będziemy wracać do przeszłości. Ale nie tylko, bo adresatami naszej pracy są dzieci i młodzież, która jest najważniejsza. Bo przecież kiedyś to będzie ich świat i ich radio - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, jeden z inicjatorów powstania Muzeum.
Janusz Kukuła
Janusz KukułaFoto: Cezary Piwowarski/PR

janusz kukuła 1200
"To będzie miejsce tętniące życiem". Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia

Posłuchaj
17:33 Poranek Dwójki 19.10.2021 Janusz Kukuła.mp3 Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia (Poranek Dwójki)

Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim to prawdopodobnie jedyna na świecie placówka, poświęcona słuchowiskom radiowego teatru. Instytucja powstała z inicjatywy Janusza Kukuły  dyrektora Teatru Polskiego Radia, a także Wojciecha Ramusa  prezesa zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni, a jej głównym celem jest pokazanie kulis powstawania teatru radiowego oraz montażu słuchowisk.

- Stworzyliśmy niewielkie studio nagraniowe, jest też prawdziwa reżyserka – również niewielka, ale za to wielkie są serca ludzi, którzy to tworzą. Patrzyłem na to, jak pięknie pracują, jak są zaangażowani, robiąc to con amore, bo kochają Teatr Polskiego Radia i słuchowiska - opowiadał Janusz Kukuła.

Zobacz rozmowę:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Jak podkreślił gość audycji, młodzież odwiedzająca muzeum będzie mogła nie tylko obejrzeć ekspozycje, ale nawet nagrać własne słuchowiska. - Jest też miejsce, gdzie umieściliśmy dziewiętnastowieczne maszyny do wytwarzania dźwięków z dawnych teatrów. Dzieci tam szaleją, mogą zrobić burzę, deszcz, wicher, a potem w studiu bawią się tymi dźwiękami i dodają słowa. Piękna zabawa.

Czytaj też:

Kabaret Starszych Panów 1200 PAP.jpg
Starsi Panowie. Łączyła ich wspólnota poczucia humoru

Jednak Muzeum Teatru Polskiego Radia nie jest skierowane wyłącznie do młodych odbiorców. Jak zapewnił Janusz Kukuła, wiele ciekawych atrakcji czeka również na starsze pokolenia. - Przyjechała do nas grupa cudownych ludzi z Uniwersytetu Trzeciego Wieku – ludzie bardzo doświadczeni, wiedzący, na czym polega smak życia; ludzie, którzy byli w wielu muzeach na całym świecie. Byli zachwyceni, a to są ludzie, którzy nie udają - opowiadał reżyser.

Dodał również, że m.in. z myślą o dorosłych zwiedzających powstała część muzealna, w której można wrócić wspomnieniami do dawnych słuchowisk. Znajdziemy bowiem pokój, w którym mieszkali Matysiakowie, a także kuchnię z domu w Jezioranach. - Trudno starszym opędzić się od wzruszenia, a młodzi wchodzą tam z wielkim zaciekawieniem, bo takiego świata nie pamiętają. I ja przyznam się, że nie chciałem stamtąd wychodzić.

Czytaj też:

Dyrektor Teatru Polskiego Radia zdradził również, że nowo powstałe muzeum związane będzie z bardzo ważnym wydarzeniem, zaplanowanym na przyszły rok. - Chcemy zorganizować tam Festiwal Sztuki Radiowej "Cicho, szeptem i na ucho" im. Andrzeja Mularczyka. Ten pomysł spotkał się z pięknym przyjęciem - wyznał Janusz Kukuła.

- Wszyscy wmawiają nam, że żyjemy w epoce kultury obrazkowej. Nie mam nic przeciwko temu, ale mu budujemy swój świat. Składamy ludziom propozycję: poczekaj, posłuchaj siebie - podkreślił gość audycji. - Mówimy im, że jesteśmy po to, by mogli usłyszeć swoje myśli. Bo tak naprawdę radio to myśl.

embed:

[Youtube Polskie Radio]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia, reżyser radiowy)

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

"Próba rekonstrukcji" - premiera na stulecie urodzin Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 07:00
W przeddzień setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, na antenie Programu 2 Polskiego Radia miała miejsce premiera słuchowiska "Próba rekonstrukcji" – według prozy pisarza oraz w adaptacji i reżyserii Dariusza Błaszczyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr wyobraźni, dzięków i zmysłów. Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:51
W Baranowie Sandomierskim powstała jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. Muzeum Teatru Polskiego Radia już dziś otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Co czeka fanów słuchowisk? 
rozwiń zwiń